Dodana: 15 czerwiec 2021 06:12

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2021 12:12

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Kolejne samorządy otrzymały symboliczne czeki z dotacjami

Remont hali sportowej i rozbudowa internatu w Bielsku Podlaskim, renowacja szkoły w Kuleszach Kościelnych oraz modernizacja dróg w gminie Rudka – to przedsięwzięcia, które będą realizowane dzięki wsparciu z budżetu województwa. Symboliczne czeki przedstawicielom samorządów wręczyli w poniedziałek (14.06) w Bielsku Podlaskim wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Przekazanie czeków w Bielsku Podlaskim

Pieniądze na realizację projektów pochodzą z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, którego pierwotny budżet 10 mln złotych w związku z dużym zainteresowaniem został ponad dwukrotnie zwiększony.  

- Zdecydowaliśmy się bardzo mocno wesprzeć działania samorządów powiatowych i gminnych, bo województwo podlaskie to nasz wspólny dom, wszyscy w nim mieszkamy i powinniśmy się wzajemne wspierać. Fundusz to ponad 20 mln zł, które przekazujemy na różnego rodzaju potrzeby w naszym regionie – mówił Stanisław Derehajło.

Marek Malinowski podkreślił z kolei, że mniejsze gminy bez wsparcia województwa nie byłyby w stanie zrealizować bardziej kosztownych projektów.

- Często jest to wiązanka własnych środków, środków ze wsparcia województwa i środków rządowych. Razem dzięki współpracy rządu, poszczególnych samorządów udaje się nam coraz więcej zrobić. Jesteśmy także w trakcie przygotowywania się do nowych programów m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na kolejne lata – zaakcentował Marek Malinowski. 

Modernizacja dróg w miejscowościach Niemyje-Ząbki i Niemyje-Jarnąty

Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono 400 tys. zł. Dzięki przekazanym pieniądzom zostanie przebudowany ciąg dróg w gminie Rudka.

- To są jedyne wsie w naszej gminie, które mają nawierzchnie żwirową i te pieniądze umożliwią połączenie drogi utwardzonej w tej miejscowości, z drogą powiatową, która z kolei łączy się z drogą wojewódzką i otwiera mieszkańcom dostęp do Bielska i Ciechanowca  - zaznaczył Jerzy Gabrysiak, sekretarz gminy Rudka

Rozbudowa internatu  oraz remont hali sportowej w Bielsku Podlaskim

Odnowiona zostanie hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Remont zacznie się pod koniec czerwca, a uczniowie będą mogli cieszyć się nią już na początku roku szkolnego. Bielsk Podlaski na ten cel otrzymał 400 tys. zł.

- Dzięki tym pieniądzom doposażymy salę. Będą zakupione trybuny na ponad 200 osób tak, żeby można było w komfortowych warunkach oglądać mecze. Oczywiście zostanie wyremontowana nawierzchnia, pomalowane ściany – mówił Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego.

Natomiast pół miliona złotych przeznaczono na przebudowę i rozbudowę internatu przy ul. Hołowiejskiej w Bielsku Podlaskim.

Remont Szkoły Podstawowej w Kuleszach Kościelnych

350 tys. zł otrzymała gmina Kulesze Kościelne na remont Szkoły Podstawowej.

- Budynek tej szkoły jest z lat 60. I w niektórych miejscach od tamtej pory nie był remontowany, więc wymagało to dużej pracy i to jest w tej chwili największy plac budowy w gminie Kulesze Kościelne. Już we wrześniu dzieci w nowej szkole będą się uczyć – podkreślił Stefan Grodzki, wójt gminy Kulesze Kościelne.

Paulina Tołcz
red: Aneta Kursa
fot. Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook