Dodana: 10 czerwiec 2017 09:29

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2017 09:29

Honorowa Odznaka Województwa Podlaskiego dla Antoniny Sokołowskiej

Uroczystość przekazania Honorowej Odznaki w piątek 10 czerwca w białostockim Klubie Zenit na osiedlu Piasta w Białymstoku poprzedziło przedstawienie w wykonaniu młodych adeptów sztuki aktorskiej z teatru „Mandragor”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia istnienia. Teatr ten od początku prowadzi pani Antonina Sokołowska.

Ilustracja do artykułu IMG_5076.JPG

Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego wręczył Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

 - Jesteście cudowni. To, co pokazaliście dzisiaj, zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Na pewno nikt o was nie może powiedzieć ze jesteście amatorami. I wielka w tym zasługa pani Antoniny Sokołowskiej – zwrócił się na początku do młodych artystów wicemarszałek Żywno. – Dzisiaj, w imieniu mieszkańców województwa podlaskiego mam ogromny zaszczyt przyznać pani Antoninie Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcie w wychowaniu dzieci i młodzieży poprzez sztukę. Dziękuję za to, że przez lata uczyła pani jak znaleźć wrażliwość w sobie, jak ją pielęgnować i pokazywać innym. Wszyscy jesteśmy za to pani wdzięczni.

Wielkie słowa uznania i podziękowania złożyli pani Antoninie byli i obecni wychowankowie. Wychowawczyni i promotorka wielu pokoleń białostockich aktorów (m.in. Adama Woronowicza, Moniki Dryl, Katarzyny Siergiej, Rafała Gąsowskiego) nie kryła wzruszenia i dziękowała za te wszystkie słowa.

SYLWETKA

Antonina Sokołowska była założycielką i jedynym opiekunem Teatru Klaps. Teatr ten w roku 2015 obchodził 50 lecie istnienia, co w ruchu amatorskim jest ewenementem i ogromnym osiągnieciem. Zespół ten powstał w 1965 roku w świetlicy osiedlowej działającej przy Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od września 1990 roku czerwca  2015 roku funkcjonował przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, przynosząc tej placówce wiele splendoru i rozsławiając nasz region.  Jest także założycielką i jedynym opiekunem Teatru Mandragora  obchodzącego właśnie 25 lecie istnienia. Teatr ten działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”.

Pani Antonina Sokołowska podjęła się inspiracji dzieci i młodzieży w trudnej drodze wychowania poprzez sztukę. Jako wybitny instruktor teatralny odkrywa talenty i predyspozycje młodych ludzi, dając im możliwość pełnego, aktywnego rozwoju osobowości. Jako osoba poszukująca Pani Sokołowska stwarza doskonałe warunki do rozwoju zainteresowań i zdolności młodego człowieka. Uwzględniając potrzeby swoich podopiecznych indywidualizuje prowadzone przez siebie zajęcia, pracując także z młodzieżą z kłopotami emocjonalnymi i trudnościami w relacjach społecznych a także z tymi o przeciętnych zdolnościach, wykazujących potrzebę bycia w grupie społecznej innej niż klasa szkolna. Często na początku uczestnicy zajęć są jedynie obserwatorami. Z trudem angażują się w ćwiczenia teatralne. Pod wpływem swobodnej ale twórczej atmosfery uczą się „bycia w zespole”. Pokonują własne słabości, zaczynają wierzyć w siebie. Uczestnictwo w zajęciach teatralnych umożliwia zaspakajanie potrzeb artystycznego rozwoju młodego człowieka, ułatwia poznanie siebie i otaczającej rzeczywistości. Działania teatralne w wielu przypadkach odgrywają znaczącą rolę, szczególnie u ludzi mających problemy z adaptacją rówieśniczą, pełnią rolę terapeutyczną, gdyż wpływają na pokonanie leków i wstydu, a poprzez to na podniesienie samooceny.

Pani Sokołowska pracuje na podstawie autorskiego programu prowadzenia amatorskiego teatru młodzieżowego. Nieustannie poszukuje najlepszych metod pracy. W swoim programie uwzględnia potrzeby rozwojowe młodych ludzi, problematykę środowiska, współczesne problemy społeczne nurtujące młodych ludzi. Bogactwo proponowanych form, pomysłowość i systematyczność sprawiają, że zajęcia te stoją na bardzo wysokim poziomie, cieszą się wielką popularności wśród uczniów białostockich szkół. Autorskie scenariusze przedstawień teatralnych instruktora, zostały wielokrotnie wykorzystane w materiałach metodycznych dla nauczycieli szkół polskich na Litwie i Białorusi.

Wielu z podopiecznych p. Sokołowskiej otrzymywało stypendia artystyczne przyznawane przez Marszałka Województwa, kontynuuje swoje pasje w Akademiach Teatralnych, zdobywa wiele nagród i wyróżnień nie tylko w konkursach naszych regionalnych ale i w ogólnokrajowych i międzynarodowych, rozsławiając i promując tym nasz region.

Pani Sokołowska angażuje się także w organizację przedsięwzięć kulturalnych o charakterze masowym, m.in. jest inicjatorką cyklicznej imprezy pod hasłem „Wiosna artystyczna MDK”. Bierze udział z młodzieżą w występach na Uroczystościach Opłatkowych podlaskich firm, w prezentacji w hospicjum dla dzieci, uczestnictwo w koncertach charytatywnych, występy teatralne w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, w Domu Pomocy Społecznej, spektakle dla Centrum Edukacji Nauczycieli a także corocznych występów dla rodziców, przyjaciół oraz uczniów podlaskich szkół.

Pani Sokołowska otrzymała wiele nagród i wyróżnień:

1977 - Zasłużony Działacz Kultury, Srebrna Odznaka „Zasłużony Białostocczyźnie”,

1980 - Srebrny Krzyż Zasługi,

1986 – Złoty Krzyż Zasługi,

1989 - Odznaka TPD „Przyjaciel Dziecka”,

1995 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,

2002 - Nagroda Instruktor Roku w Ogólnopolskim Konkursie Bliżej Teatru,

2004 - Nagroda Rady Miejskiej Białegostoku „Nauczyciel – Animator Kultury”,

2008 - Medal brązowy „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej,

2009 - Statuetka „Nauczyciel Mądry Sercem”.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook