Dodana: 1 czerwiec 2017 15:47

Zmodyfikowana: 1 czerwiec 2017 15:47

Dzień Dziecka w Filii nr 10 Książnicy Podlaskiej

Nie wszystkie dzieci mogły w dniu swojego święta być blisko swoich rodziców albo brać udział w organizowanych imprezach, zajęciach, warsztatach. Z myślą o nich, wracających do zdrowia w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, filia nr 10 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przygotowała szereg atrakcji z okazji Dzień Dziecka.

Ilustracja do artykułu IMG_4920.JPG

Siedzibę biblioteki  odwiedził Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. Uczestniczył we wspólnej zabawie, a następnie podarował upominki wszystkim – młodszym i starszym –  użytkownikom biblioteki.

Festyn z okazji Dnia Dziecka W Filii nr 10 rozpoczął się w czwartek godzinie 14:00. Było czytanie na bibliotecznym dywanie z zaproszonym gościem, praca plastyczna, malowanie twarzy, zagadki i wspólna zabawa.

Filia nr 10 została utworzona w 2001 r na potrzeby hospitalizowanych dzieci i młodzieży, przebywających w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przy ulicy Jerzego Waszyngtona 17. Biblioteka działa na zasadzie porozumienia zawartego pomiędzy Książnicą Podlaską a Dziecięcym Szpitalem Klinicznym. Od 2008 roku Biblioteka funkcjonuje na pierwszym piętrze szpitala i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Jej księgozbiór liczy 11000 woluminów. Jest to głównie literatura dla dzieci i młodzieży. W Bibliotece prowadzone są dwie formy udostępniania. Jeśli dziecko nie może opuścić sali chorych, odwiedza je bibliotekarz  i „spotkania” z książką odbywają się przy łóżku pacjenta. Natomiast jeśli stan zdrowia dziecka pozwala na opuszczenie oddziału szpitalnego, wówczas pacjent wraz z opiekunem lub sam przychodzi do biblioteki.

Filia jest bardzo dobrze wyposażona, m.in. dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Oprócz książek i czasopism znajdują się tu między innymi 3 komputery podłączone do Internetu, 3 laptopy, trzy tablety, dwa odtwarzacze CD/MP3 oraz stanowiska wyposażone w konsolę PlayStation4 i ok. 20 najnowszych gier do wyboru, m.in. Minecraft, Fifa 16, Just Dance (część tego sprzętu jest mobilna i można ją przewieźć na oddziały szpitalne).

W 2016 roku w filii  zarejestrowano ok. 2000 czytelników, zrealizowano ponad 12000 wypożyczeń księgozbioru (zarówno zasobów tradycyjnych, jak i elektronicznych), zbiory książkowe oraz prasę udostępniano także na miejscu. Z wyposażenia filii korzystają nie tylko dzieci, ale także ich rodzice oraz personel szpitala oraz pracownicy szkoły funkcjonującej na terenie szpitala.
Filia Biblioteczna oprócz podstawowej działalności prowadzi również współpracę ze Szkołą Przyszpitalną: Zespołem Szkół nr 15, dyrekcją i personelem szpitala, wolontariuszami oraz innymi bibliotekami. Prowadzi również: wycieczki wprowadzające, spotkania autorskie, zajęcia czytelnicze dla dzieci i młodzieży, kiermasze książek, zbiórki makulatury, konkursy, spotkania z ciekawymi osobami (dziennikarzami, aktorami, piłkarzami), wprowadza elementy biblioterapii jako jedną z form pracy z dziećmi.

Warto podkreślić, że biblioterapia jest obecnie poważaną metodą terapeutyczną o potwierdzonej skuteczności. Terapia czytelnicza wyrosła z praktyki i intuicji lekarzy, psychologów, bibliotekarzy, pedagogów. Zakłada ona z jednej strony stosowanie materiałów czytelniczych jako środka wspierającego proces terapeutyczny w medycynie, z drugiej zaś – pomoc w rozwiązywaniu problemów przez ukierunkowane czytanie.

źródło: Ksiąznica Podlaska
oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook