Dodana: 8 wrzesień 2014 13:00

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2014 13:00

Ponad trzydzieści obywatelskich projektów

W drugiej edycji Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy złożyli w kancelarii Urzędu Miejskiego 34 wnioski.

Tak, jak w poprzedniej edycji, nie brakuje wśród nich plenerowych siłowni, placów zabaw, dróg dojazdowych, ale pojawiły się także projekty urządzenia bulwarów nad Czarną Hańczą, miejskiej plaży i stworzenia systemu rowerów miejskich. Teraz wnioski zweryfikuje 16-osobowy Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. A 6 października rozpocznie się głosowanie mieszkańców.

Suwalczanie i tym razem nie zawiedli. Zgłosili wnioski na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Do rozdysponowania są dwa miliony złotych, ale wiadomo też, że  na pewno co najmniej osiem wniosków doczeka się realizacji. Dzięki nowym zasadom tegorocznego Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostanie bowiem co najmniej sześć projektów o wartości do 100 tysięcy złotych i dwa projekty o wartości od 100 do 700 tysięcy. Spośród zgłoszonych wniosków 22 opiewają na kwotę ponad 100 tysięcy złotych, zaś 12 na kwotę do 100 tysięcy złotych.

Wśród projektów są drogi dojazdowe do bloków, domów i ogródków działkowych, parkingi, lewoskręt w ulicę Szpitalną, oświetlenie miejskie, monitoring, zieleń miejska, strefy rekreacji, siłownie plenerowe, place zabaw, ścieżki rowerowe, parkour, budowa Magazynu Dobra, czyli hali w której można byłoby gromadzić sprzęty i żywność z przeznaczeniem dla najuboższych mieszkańców, remont budynku z przeznaczeniem na Centrum Integracji Społecznej. Pojawiły się także pomysły zorganizowania strefy relaksu nad zalewem Arkadia i Bulwarów jaćwieskich nad Czarną Hańczą.

Wnioski zweryfikuje teraz pod względem formalnym 16-osobowy Zespół ds. Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, w skład którego wchodzą: pięciu radnych Rady Miejskiej w Suwałkach, po jednym desygnowanym przez każdy klub i ugrupowanie funkcjonujące w Radzie Miejskiej; pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Suwalską Radę Działalności Pożytku Publicznego, po jednym przedstawicielu następujących wydziałów Urzędu Miejskiego w Suwałkach: Finansowego; Inwestycji; Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa; Architektury i Gospodarki Przestrzennej; Spraw Obywatelskich oraz Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.  Zespół oceni projekty pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacji oraz możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował w przyszłości.13. Głosowanie mieszkańców potrwa od 6 do 19 października. Głosować może każdy, kto stale zamieszkuje w Suwałkach i w dniu rozpoczęcia konsultacji, tj. 17 lipca 2014 roku, miał ukończone 16 lat.

Tak, jak w poprzedniej edycji jedna urna do głosowania będzie stała w Urzędzie Miejskim. Tam będzie można głosować od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-19.00. Druga urna stanie w Aquaparku. Tam głosowanie będzie odbywało się codziennie, w godzinach 6.00-22.00. Głosować będzie można również w formie elektronicznej na stronie internetowej www.um.suwalki.pl.
Zagłosować będzie można poprzez wybranie maksymalnie łącznie dwóch projektów z listy – jednego dużego o wartości od 100 do 700 tysięcy złotych i mniejszego o wartości do 100 tysięcy złotych. Można też głosować wyłącznie na jeden projekt.

Wyniki poznamy 24 października.

 

UM w Suwałkach
http://um.suwalki.pl/ponad-trzydziesci-obywatelskich-projektow/

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook