Dodana: 6 styczeń 2009 13:49

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 12:14

Gmina Bakałarzewo

Herb Gminy Bakałarzewo    Wójt Gminy Bakałarzewo - Tomasz Naruszewicz

    Urząd Gminy Bakałarzewo

    ul. Rynek 3, 16-423 Bakałarzewo

    tel. 87 569 40 23, fax: 87 569 43 08

    e-mail: urzad@bakalarzewo.pl

    link do strony internetowej gminy

Gmina Bakałarzewo znajduje się w północnej części województa podlaskiego, w powiecie suwalskim. Dominuje tu pagórkowaty krajobraz z licznymi jeziorami, rzekami i strumykami. Szczególnie cenna jest Dolina Rospudy ze słynną rzeką i pobliskimi jeziorami (Garbaś, Gatne, Głębokie, Siekierowo, Sumowo, Okrągłe, Karasiewek i Bolesty). Są też jeziora: Skazdubek i Grabieńszczyzna. Na terenie gminy dość sprawnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe i turystyczne.

Widok na Bakałarzewo z lotu ptaka

W skład gminy wchodzą 32 sołectwa. Mieszka tu 3200 mieszkańców. Gmina zajmuje obszar 123 km2. Siedzibą gminy jest historyczne, szesnastowieczne miasteczko Bakałarzewo. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • XVI-wieczny Rynek Bakałarzewa z fontanną, pomnikiem Bakałarza, sceną, odrestaurowaną karczmą i studnią oraz zabytkowym kościołem (ołtarz z pocz. XVII wieku).
  • Bulwar 500-lecia Bakałarzewa z zagospodarowanym miejscem nad jeziorem Sumowo, Punktami Ekologicznymi nad rzeką Rospudą i Skwerkiem Bunkrowym.
  • Deptak nad jeziorem Sumowo w Bakałarzewie z pomostem na jeziorze Sumowo, Mostkiem Zakochanych, tablicami edukacyjnymi i boiskami do piłki plażowej.
  • 13 schronów z II wojny światowej (tzw. Bunkry).
  • Nabrzeża 10 pięknych jezior.

Jezioro Sumowo

źródło/fot.: Urząd Gminy Bakałarzewo

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook