Dodana: 10 styczeń 2009 07:14

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 12:11

Gmina Krynki

Herb Gminy Krynki    Burmistrz Krynek - Jolanta Gudalewska

    Urząd Miejski w Krynkach

    ul. Garbarska 16, 16-120 Krynki

    tel. 85 722 85 50, fax: 85 722 80 70

    e-mail: kancelaria@krynki.pl

    link do strony internetowej gminyGmina Krynki jest gminą miejsko-wiejską, położoną w powiecie sokolskim w województwie podlaskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa białostockiego. Do 2008 była gminą wiejską. Dnia 1 stycznia 2009 roku Krynki odzyskały prawa miejskie.

Widok centrum Krynek z lotu ptaka

W gminie funkcjonują: Zakład Komunalny, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Samorządowych, a w nim Szkoła Podstawowa i Przedszkole, Ośrodek Sportu i Rekreacji z placem zabaw, siłownią oraz odkrytym basenem, kompleks sportowy "Orlik" oraz dwie jednostki OSP, w tym OSP w Krynkach należąca do KSRG.

Siedziba gminy to miasto Krynki, które jest jednym z najstarszych miast Podlasia. Położone jest wśród wzgórz na obrzeżach Puszczy Knyszyńskie a z południa, zachodu i północy kraju otaczają ją lasy Puszczy Knyszyńskiej.

Gmina Krynki sąsiaduje z gminami Gródek i Szudziałowo zaś od wschodu graniczy z Białorusią. Zajmuje powierzchnię ok. 166 ha. Gminę zamieszkuje 2906 stałych mieszkańców, z tego 2298 mieszka w Krynkach. W skład gminy wchodzi 21 sołectw.

Zasadniczym bogactwem naturalnym Krynek jest wysokiej jakości woda o cechach wody mineralnej – słynna na całą Polskę „Krynka”. Nazwa miejscowości Krynki wywodzi się prawdopodobnie od słowa „krynica”, określającego wiele małych źródełek. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Układ przestrzenny Krynek z II poł. XVIII w. (rondo).
  • Bóżnica Jentes beth Midras (ul. Czysta).
  • Cerkiew prawosławna p.w. NNMP (ul. Cerkiewna).
  • Kościół katolicki p.w. Św. Anny (ul. Kościelna).
  • Cmentarz rzymsko-katolicki (ul. Kościelna).

Panorama Krynek z kościołem

źródło/fot.: Urząd Miejski w Krynkach

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook