Dodana: 7 styczeń 2009 14:54

Zmodyfikowana: 22 listopad 2020 07:56

Gmina Drohiczyn

Herb Gminy Drohiczyn  Burmistrz Drohiczyna - Wojciech Borzym

  Urząd Miejski w Drohiczynie

  ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5, 17-312 Drohiczyn

  tel. 85 65 65 260, fax: 85 65 57 080

  e-mail: um@drohiczyn.pl

  link do strony internetowej gminy

Gmina Drohiczyn położona jest w południowej części województwa podlaskiego i sąsiaduje z gminami: Siemiatycze, Grodzisk, Perlejewo, Korczew, Repki, Jabłonna Lacka i Platerów. Zajmuje powierzchnię 207,96 km² i liczy 6276 mieszkańców (stan na 31.10.2020 r.). W skład gminy wchodzi miasto Drohiczyn i 37 sołectw.

Panorama Drohiczyna. Na pierwszym planie czerwone maki i łan pszenicy.                     maki i

Drohiczyn słynie z niezwykle bogatej historii. Po Gnieźnie, a przed Krakowem i Warszawą stał się jednym z czterech miast koronacyjnych w Polsce. A wszystko za sprawą Daniela Romanowicza, który w 1258 r. koronował się tutaj na jedynego w dziejach Rusi króla.  Kolejnym ważnym punktem w dziejach miasta było nadanie praw miejskich. Przywilejem wydanym przez Aleksandra Jagiellończyka, Drohiczyn uzyskał prawa miejskie magdeburskie w 1498 r. Dzięki przywilejowi Zygmunta I, wydanym w Trokach w 1520 roku powstało osobne Województwo Podlaskie ze stolicą w Drohiczynie.

Drohiczyn jest bardzo znany z literatury polskiej. Pisali o nim Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski i Barbara Wachowicz. Miasteczko i nadbużańskie plenery pojawiły się również w znanych filmach. Kręcono tutaj ujęcia do „Nad Niemnem”, Andrzej Wajda utrwalił Górę Zamkową w „Kronikach wypadków miłosnych” oraz „Pannach z Wilka”. W pofranciszkańskich zabudowaniach klasztornych kręcone były sceny do filmu Jerzego Łukaszewicza „Faustyna”. Wykorzystano w nim także ujęcia rozlewisk Bugu, miejskich uliczek  i wnętrz kościołów.

Wspaniałe położenie, czyste środowisko naturalne, a do tego zabytki z kilkoma perełkami architektury, stwarzają idealne warunki, aby nadbużańskie tereny mogły stać się popularnym miejscem turystycznym i wypoczynkowym.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Góra Zamkowa – najbardziej znany punkt widokowy na Drohiczyn i dolinę Bugu.
  • XVIII wieczne Kościoły znajdujące się w Drohiczynie.
  • Cerkiew św. Mikołaja z XVIII w.
  • Sanktuarium Maryjne w Ostrożanach z drugiej połowy XVIII w.
  • Muzeum Diecezjalne prezentujące, między innymi, największą w Europie kolekcję ornatów z pasów kontuszowych polskiej szlachty.
  • Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej z wystawą zabytkowych kajaków, multimediami a także jedynym w Polsce symulatorem pływania kajakiem.
  • Park Historyczno Kulturowy „Bug – pogranicze kultur i religii” z wystawą archeologii i zabytkowych motocykli.

Widok z góry zamkowej na rzeką Bug

źródło/fot.: Urząd Miejski w Drohiczynie

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook