Dodana: 15 listopad 2017 10:51

Zmodyfikowana: 15 listopad 2017 10:51

Uczniowie zespołu szkół w Niećkowie rozpoczęli szkolenie o znaczeniu pszczół dla człowieka i gospodarki

We wtorek 14 listopada w Zespole Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie odbyło się szkolenie obejmujące wykład z prezentacją multimedialną zorganizowane z inicjatywy samorządu województwa podlaskiego (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich). To jeden z elementów działalności tworzonego Społecznego Zespołu do spraw Aktywizacji Pszczelarstwa.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

- Bardzo cieszę się, że szkolenia zostały zorganizowane. Mam nadzieję, że chociaż część z was zachęci to do bycia pszczelarzem w przyszłości, a przynajmniej zwiększy waszą świadomość. W Podlaskiem mamy najmniej pszczół w Polsce i pora to zmienić – mówił do uczniów na początku zajęć Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – W końcu dużo w tej sprawie zależy od nas, jak choćby zasad stosowania środków ochrony roślin. Życzę wam, byście zarazili się pasją pszczelarstwa, a przynajmniej mieli świadomość jak ważne są one dla naszego życia.

Szkolenia w szkołach zawodowych województwa to pierwsze z cyklu planowanych zajęć. Zajęcia pn. „Znaczenie pszczół dla człowieka i gospodarki” zakończone będą testem. Uczniowie biorący udział w teście, którzy zdobędą największą ilość punktów, zostaną zaproszeni w grudniu do siedziby UMWP na posiedzenie, w którym będzie uczestniczył Marszałek Województwa Podlaskiego i przedstawiciele wszystkich związków i stowarzyszeń pszczelarskich działających w województwie podlaskim. Podczas spotkania zostaną wręczone przez marszałka nagrody rzeczowe.

Do tej pory szkolenia przeprowadzono w czterech szkołach: Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce, Zespole Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie

W przyszły poniedziałek i wtorek odbędą się kolejne cztery tury szkoleń:

- 20 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach,

- 21 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku.

__________________________________________________

Plan szkolenia:

Znaczenie pszczół w przyrodzie i rolnictwie – (zapylacze, wskaźnik czystości środowiska, wzrost produkcji nasion i owoców)

Biologia rodziny pszczelej w ciągu roku (jesień, zima, wiosna, lato)

- skład osobniczy (matka pszczela, robotnice, trutnie)

- długość życia;

- prace wykonywane przez pszczoły robotnice

- porozumiewanie się pszczół

Produkty pszczele i ich zastosowanie w życiu człowieka

- miód;

- pyłek kwiatowy i pierzga;

- wosk;

- propolis (kit pszczeli);

- mleczko pszczele

- jad pszczeli

Budowa ula – prezentacja nowoczesnego ula i znaczenie poszczególnych jego części

Test wiedzy

mk

facebook