Dodana: 29 listopad 2017 12:35

Zmodyfikowana: 30 listopad 2017 08:11

Dokarmiają, badają, obrączkują. W najbliższy weekend na UwB rusza Akcja Karmnik

Studenci z Uniwersytetu w Białymstoku, jak co roku, włączają się do ogólnopolskiej Akcji Karmnik. Przez całą zimę będą dokarmiać ptaki, a przy okazji badać je i obrączkować. Pierwsze dokarmianie z obrączkowaniem odbędzie się w sobotę, 2 grudnia.

Ilustracja do artykułu ak_P_CHOJNOWSKA_2_maly.jpg

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już kilka dni temu: w pobliżu kampusu UwB stanęły karmniki, a w nich znalazło się pożywienie dla skrzydlatych gości. Główne pozycje menu to niesolone pestki słonecznika, jabłka i słoninka (także bez soli). Chodzi o to, by jeszcze przed rozpoczęciem odłowów przyzwyczaić ptaki do tego miejsca.

Począwszy od najbliższego weekendu, co 2 tygodnie aż do 25 lutego studenci będą w sąsiedztwie karmników rozstawiać na kilka godzin specjalne, ornitologiczne siatki. Będą one sprawdzane co godzinę. Jeśli w sieci złapią się ptaki - studenci zabiorą je w ciepłe miejsce, a tam opiszą schwytane okazy i założą im odpowiednie obrączki, po czym zwierzęta zostaną wypuszczone  na wolność.

Opisywanie i obrączkowanie ptaków będzie nadzorować Marta Drobińska – licencjonowana obrączkarka, absolwentka biologii na Uniwersytecie w Białymstoku. W akcji biorą  udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączają do nich także inni żacy, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się Akcji z bliska, poznać gatunki ptaków i zobaczyć jak wyciąga się je z sieci ornitologicznych, może skontaktować się z członkami Koła Naukowego Biologów UwB (knb@uwb.edu.pl).

Akcja Karmnik to ogólnopolskie przedsięwzięcie. Odbywa się w tych samych terminach w ok. 20 miejscach w kraju. Dzięki temu gromadzone są dane, które pozwalają nie tylko na określenie liczebności zimujących ptaków, ale także zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika. W ubiegłym roku to właśnie Marta Drobińska ze swoim studenckim zespołem z KNB zaobrączkowała najwięcej ptaków – 709 (statystykę można znaleźć TU).

Autorki zdjęć: Aleksandra Mieczkowska, Paulina Chojnowska (UwB)

facebook