Dodana: 27 sierpień 2016 07:33

Zmodyfikowana: 27 sierpień 2016 07:33

18. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym razem w gminie Goniądz

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii ASF stwierdzono na podstawie dodatnich wyników badań otrzymanych dnia 25 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 sztuk świń, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim , w województwie podlaskim. W ww. gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, w tym w dniu 25 sierpnia br. dokonano zabicia świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

Ilustracja do artykułu swinia.jpg

To w sumie 18. ognisko ASF w Polsce, a 14. w Podlaskiem. 

Pierwsze ognisko tej choroby wykryte w powiecie monieckim. 

Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Służby weterynaryjne wciąż apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. W województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Bezwględnie nalezy przestrzegać zasad bioasekuracji. To jedyna skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń.

O ASF i zasadach bioasekuracji przeczytasz TUTAJ

facebook