Dodana: 5 wrzesień 2016 09:03

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2016 19:00

Prawie całe województwo podlaskie strefą zagrożenia ASF. Komentarz Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego

Od poniedziałku, 5 września, prawie cały teren województwa podlaskiego uznany zostaje za strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń (ASF). Decyzją Komisji Europejskiej, restrykcjami objęte zostały tereny, na których nie stwierdzono dotychczas przypadków choroby, ale istnieje duże zagrożenie biorąc pod uwagę dotychczasowy rozrzut i ilość wykrytych ognisk. Poza strefami ograniczeń znalazło się tylko dziesięć gmin województwa podlaskiego - to cały powiat koleński i pięć gmin w powiecie suwalskim Wiżajny, Jeleniewo, Filipów, Bakałarzewo i Przerośl

Ilustracja do artykułu IMG_4214.jpg

W związku z tym na terenie województwa zakazany jest jakikolwiek obrót trzodą chlewną. Przemieszczać będzie można tylko zwierzęta po uboju i tylko za zgodą służb weterynaryjnych. 

Dzisiaj (5 września) Sejm  ma zająć się także przyjęciem specustawy, która ma  umożliwić podlaskim hodowcom trzody chlewnej sprzedaż zwierząt ze stad, w których nie wykryto choroby. Mają być one skupowane, a po ubiciu w specjalistycznych zakładach, ich mięso poddawane będzie obróbce cieplnej w 80 stopniach Celsjusza, by zabić wirus.

To ma powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa.

Sytuacja epizootyczna odnośnie ASF  w Polsce oraz aktualny zasięg obszarow objetych restrykcjami. Stan na 2.09.2016 ( źródło: Główny Inspektorat Weterynarii)










O komentarz do sytuacji w regionie poprosiliśmy Czlonka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego





Zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie nowych regulacji prawnych ASF  

Aktualne komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii

Zakup świń na targowisku - Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Zachowanie zasad bioasekuracji - Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Afrykański Pomór Świń – bieżące informacje, materiały szkoleniowe Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach  

fot.: www.wetgiw.gov.pl 

facebook