ASF

 • Afrykański Pomór Świń i ptasia grypa

  Miniaturka artykułu
  2017-10-27 13:40:43

  Województwo podlaskie jest regionem szczególnie ciężko dotkniętym ASF, dlatego też niezwykle istotne jest respektowanie zasad bioasekuracji, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Nie należy zapominać również, że cyklicznie – wraz z migracjami ptaków – wzrasta ryzyko związane z wystąpieniem ptasiej grypy. Dla Państwa wygody zebraliśmy ważne materiały, z którymi powinni zapoznać się wszyscy hodowcy trzody chlewnej i drobiu. Pamiętaj, że to błąd człowieka w wielu przypadkach może powodować rozprzestrzenianie się chorób! Przeczytaj i dowiedz się więcej o bioasekuracji , aby chronić swoje gospodarstwo.

 • Dzików coraz mniej, ale problem ASF dalej aktualny. Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim

  Miniaturka artykułu
  2017-02-18 13:17:21

  Trzy lata po pierwszym stwierdzeniu występowania ASF w Podlaskiem (i Polsce w ogóle) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w piątek, 17 lutego spotkali się samorządowcy - w tym wicemarszałkowie z sąsiednich województw mazowieckiego i lubelskiego, leśnicy, myśliwi, przedstawiciele Inspektoratu Weterynarii i hodowcy trzody chlewnej.

 • Wzmacniamy Polskie Rolnictwo – spotkanie rolników i samorządowców z ministrem rolnictwa

  Miniaturka artykułu
  2017-02-16 15:05:28

  W czwartek 16 lutego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja pt. "Wzmacniamy Polskie Rolnictwo" w której uczestniczył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. To trzecie (po woj. lubelskim i warmińsko-mazurskim) z planowanych szesnastu spotkań ministra w miastach wojewódzkich, których celem jest przedstawienie programu działań resortu na najbliższe lata, w tym powstanie zespołów ds. zdiagnozowania najpilniejszych potrzeb i priorytetów. Minister przedstawił też działania rządu dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej w związku z występowaniem ASF.

 • O ASF z komisarzem UE. Zmiana regionalizacji obszarów

  Miniaturka artykułu
  2016-11-02 09:37:46

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się w piątek, 28 października spotkanie ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

 • Komunikat w sprawie ASF - służby i wojsko będą szukać w lasach padłych dzików

  Miniaturka artykułu
  2016-11-02 09:36:58

  Od 3 listopada 2016 r. na terenie powiatów: białostockiego, bielskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego i hajnowskiego służby weterynaryjne, leśnicy oraz Siły Zbrojne RP będą prowadzili poszukiwania padłych dzików na wyznaczonych obszarach leśnych. Łącznie zaangażowanych będzie ok. 90 żołnierzy. Działania potrwają do 10 listopada 2016 r.

 • ASF – zmniejszenie ograniczeń. Uwolniony zostaje handel tucznikami na większej części Podlasia

  Miniaturka artykułu
  2016-10-13 12:29:23

  W trakcie negocjacji z Komisją Europejską została zmniejszona strefa z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem przypadków ASF u dzika i ognisk ASF. Zmiany pozwolą na sprzedaż tuczników do ubojni z terenów do tej pory objętych ograniczeniami. Decyzja dotyczy około 10 tysięcy gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Uwolniony zostaje handel tucznikami na większej części Podlasia, prawie na całym Mazowszu i Lubelszczyźnie.

 • W Podlaskiem i Lubelskim wykryto kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń

  Miniaturka artykułu
  2016-09-28 07:59:52

  Jedno ognisko ASF u świń wykryto w gospodarstwie w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Kolejne zaś w gminie Leśna Podlaska (woj. lubelskie). To już 21 i 22 stwierdzone ogniska ASF w Polsce.

 • Prawie całe województwo podlaskie strefą zagrożenia ASF. Komentarz Członka Zarządu Województwa Podlaskiego Stefana Krajewskiego

  Miniaturka artykułu
  2016-09-05 09:03:58

  Od poniedziałku, 5 września, prawie cały teren województwa podlaskiego uznany zostaje za strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń (ASF). Decyzją Komisji Europejskiej, restrykcjami objęte zostały tereny, na których nie stwierdzono dotychczas przypadków choroby, ale istnieje duże zagrożenie biorąc pod uwagę dotychczasowy rozrzut i ilość wykrytych ognisk. Poza strefami ograniczeń znalazło się tylko dziesięć gmin województwa podlaskiego - to cały powiat koleński i pięć gmin w powiecie suwalskim Wiżajny, Jeleniewo, Filipów, Bakałarzewo i Przerośl

 • ASF to problem ciągle nierozwiązany. Rolnicy domagają się zdecydowanych działań rządu

  Miniaturka artykułu
  2016-08-29 08:31:37

  Kilkuset osób: rolnicy, producenci mięsa oraz samorządowcy wzięli udział w spotkaniu z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem i Głównym Lekarzem Weterynarii Włodzimierzem Skorupskim w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Powód zorganizowanego w piątek 26 sierpnia spotkania był jeden: rozszerzający się wirus ASF i pomysły administracji rządowej na jego rozwiązanie.

 • 18. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym razem w gminie Goniądz

  Miniaturka artykułu
  2016-08-27 07:33:19

  Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii ASF stwierdzono na podstawie dodatnich wyników badań otrzymanych dnia 25 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 sztuk świń, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim , w województwie podlaskim. W ww. gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, w tym w dniu 25 sierpnia br. dokonano zabicia świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.

facebook