Dodana: 13 luty 2018 09:49

Zmodyfikowana: 13 luty 2018 09:49

13 lutego - Siemiatycki Dzień Samowystarczalności Energetycznej

Coraz więcej samorządów stawia na samowystarczalność energetyczną, widząc w tym szansę zarówno do rozwoju przemysłu, jak i utrzymania cen dla mieszkańców na akceptowalnym społecznie poziomie. Również Miasto Siemiatycze prowadzi szereg działań mających na celu zwiększanie efektywności, która w rezultacie doprowadzi do samowystarczalności energetycznej gminy.

Ilustracja do artykułu baner LCD siemiatycze SDSE v2 300.jpg

Od nanostruktur do klastra

Czy ciecz może kapać do góry? Czy jest smar, który nie wypłynie z łożyska? Czy ziemniakiem można zasilić zegar elektryczny? Na te oraz wiele innych pytań mieszkańcy otrzymają odpowiedzi podczas zbliżającego się Siemiatyckiego Dnia Samowystarczalności Energetycznej. Pokazy naukowe i eksperymenty zademonstrowane przez kadrę Politechniki Częstochowskiej przybliżą najnowsze materiały i technologie, które mogą być wykorzystywane już wkrótce w Siemiatyczach.

— Chcemy uzmysłowić mieszkańcom, że materiały i rozwiązania, które do tej pory kojarzyły się z fantastyką naukową obecnie są na wyciągnięcie ręki. Co więcej, dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi oraz nowoczesnymi firmami będą mogły w przyszłości być wykorzystywane w naszym mieście dla zwiększania efektywności i bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i przemysłu. To również jeden z celów Siemiatyckiego Klastra Energii, powołanego pod koniec ubiegłego roku — podkreśla Piotr Siniakowicz, Burmistrz Miasta Siemiatycze.

Siemiatycki Dzień Samowystarczalności Energetycznej jest organizowany przy udziale Politechniki Częstochowskiej oraz firmy ENERIS, planującej budowę nowoczesnej elektrociepłowni na biomasę. 13 lutego (wtorek), w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, przy ul. Zaszkolnej 1 odbędzie się szereg prezentacji. Rano, do 13:00, dla uczniów siemiatyckich szkół. Od 16:00, o każdej pełnej godzinie, odbędą się bezpłatne spotkania dla mieszkańców. Telefoniczna rezerwacja miejsc: 85 65 65 808 lub 85 65 65 818.

Odnawialne Siemiatycze

Warto przypomnieć, że Miasto Siemiatycze inwestuje i rozwija technologie związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na zbiorniku siemiatyckim powstała turbina wodna zasilająca stację uzdatniania wody, a przy oczyszczalni ścieków działa farma fotowoltaiczna. Wkrótce powstanie również nowoczesna elektrociepłownia biomasowa, dostarczająca energię elektryczną i ciepło do Siemiatycz. Według przewidywań ekspertów, dzięki Siemiatyckiemu Klastrowi Energii producenci i odbiorcy energii zostaną w przyszłości połączeni nowoczesną, samouczącą się siecią pozwalającą na znaczne zbliżenie się do samowystarczalności energetycznej.

— Produkcja energii elektrycznej z wody i słońca przez Przedsiębiorstwo Komunalne pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania, a co za tym idzie – na utrzymanie na tym samym poziomie cen wody i ścieków dla mieszkańców. Podobnie się ma kwestia nowej elektrociepłowni, dzięki której także ceny ciepła będą na atrakcyjnym poziomie. Dodatkowo, paliwem będą zrębki drewna z okolicy, co pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy, obniżyć emisję CO2 i ograniczyć smog. Zapraszam wszystkich mieszkańców na Siemiatycki Dzień Samowystarczalności Energetycznej — mówi Piotr Siniakowicz, Burmistrz Miasta Siemiatycze.

facebook