Rolnictwo i Środowisko

Lista aktualności

 • Warsztaty serowarskie w Nowogrodzie

  Miniaturka artykułu
  2017-11-18 10:50:10

  W piątek 17 listopada w Nowogrodzie odbyły się warsztaty „Przetwarzanie mleka udojowego – warsztaty serowarskie” realizowane jako działanie własne Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego w ramach Dwuletniego Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017.

 • Podlaskie. Trwają warsztaty serowarskie

  Miniaturka artykułu
  2017-11-17 14:48:33

  To już druga edycja, organizowanych przez Sekretariat Regionalny KSOW (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP), warsztatów pn. „Przetwarzanie mleka udojowego – warsztaty serowarskie”. Przedsięwzięcie jest skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich oraz mieszkańców obszarów wiejskich (w szczególności rolników) zainteresowanych inicjatywą. Szkolenia odbywają się od 15 do 24 listopada w sześciu różnych miejscowościach regionu (Mały Płock, Stawiski, Nowogród, Narewka, Pulsze i Jakubowskie). W warsztatach odbywających się w Stawiskach wziął udział Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski.

 • Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla MLEKOVITY

  Miniaturka artykułu
  2017-11-17 11:36:37

  Podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 listopada 2017 r. w Rzeszowie podczas Kongresu 590, MLEKOVITA została uhonorowana prestiżową Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 • Rolnicy także będą składać JPK_VAT - nowy obowiązek od 1 stycznia

  Miniaturka artykułu
  2017-11-15 13:17:30

  Wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników indywidualnych

 • Uczniowie zespołu szkół w Niećkowie rozpoczęli szkolenie o znaczeniu pszczół dla człowieka i gospodarki

  Miniaturka artykułu
  2017-11-15 10:51:59

  We wtorek 14 listopada w Zespole Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie odbyło się szkolenie obejmujące wykład z prezentacją multimedialną zorganizowane z inicjatywy samorządu województwa podlaskiego (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich). To jeden z elementów działalności tworzonego Społecznego Zespołu do spraw Aktywizacji Pszczelarstwa.

 • Odnawialne Źródła Energii dla zwykłego mieszkańca – debata

  Miniaturka artykułu
  2017-11-13 13:05:05

  W czwartek, 23 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbędzie się debata „OZE na wsi dla zwykłego mieszkańca”, poświęcona omówieniu technologii optymalnych w realiach wiejskich województwa podlaskiego. Już dziś można się zarejestrować, by wziąć udział w spotkaniu (wymaga rejestracji – w miarę dostępności miejsc) lub zapisać do transmisji on-line, by oglądać debatę na żywo. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 • W podlaskich szkołach ruszyły szkolenia o znaczeniu pszczół dla człowieka i gospodarki

  Miniaturka artykułu
  2017-11-13 08:35:02

  Będzie ich osiem, a pierwsze odbyły się w poniedziałek, 13 listopada. Szkolenia obejmujące wykład z prezentacją multimedialną zorganizowane zostały z inicjatywy samorządu województwa podlaskiego (Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich) i są jednym z elementów działalności tworzonego Społecznego Zespołu do spraw Aktywizacji Pszczelarstwa.

 • Sejmik uhonorował podlaskich finalistów Agroligi i konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne

  Miniaturka artykułu
  2017-10-30 15:54:35

  Podczas XLII sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego pamiątkowe grawertony wręczone zostały prezesowi Adamowi Pietruszyńskiemu z Grupy Agrocentrum, Mistrza Krajowego Agroligi 2016 w kategorii firmy; Dorocie i Andrzejom Dziekońskim z Dziękoni w gminie Mońki, Wicemistrzom Krajowej Agroligi 2016 w kategorii Gospodarstwo rolnicze a także podlaskim finalistom X Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, czyli: Zdzisławowi Cylwa, który zajął trzecie miejsce w finale krajowym X edycji Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2017 roku w kategorii EKOLOGIA – ŚRODOWISKO oraz Marcie i Mariuszowi Ramel, laureatom etapu wojewódzkiego ekologiczne gospodarstwo towarowe.

 • Afrykański Pomór Świń i ptasia grypa

  Miniaturka artykułu
  2017-10-27 13:40:43

  Województwo podlaskie jest regionem szczególnie ciężko dotkniętym ASF, dlatego też niezwykle istotne jest respektowanie zasad bioasekuracji, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Nie należy zapominać również, że cyklicznie – wraz z migracjami ptaków – wzrasta ryzyko związane z wystąpieniem ptasiej grypy. Dla Państwa wygody zebraliśmy ważne materiały, z którymi powinni zapoznać się wszyscy hodowcy trzody chlewnej i drobiu. Pamiętaj, że to błąd człowieka w wielu przypadkach może powodować rozprzestrzenianie się chorób! Przeczytaj i dowiedz się więcej o bioasekuracji , aby chronić swoje gospodarstwo.

 • Społeczny Zespół do spraw aktywizacji pszczelarstwa

  Miniaturka artykułu
  2017-10-24 13:23:23

  Społeczny Zespół będzie organem opiniodawczo – doradczym Zarządu Województwa Podlaskiego w zakresie konsultowania i opiniowania spraw dotyczących problemów związanych z pszczelarstwem, a także będzie wspomagał pracę Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego.

facebook