Rolnictwo i Środowisko

Lista aktualności

 • Konkurs „Żniwa mogą być bezpieczne” - 2017

  Miniaturka artykułu
  2017-07-21 09:45:21

  Jak każdego roku pod koniec lipca przychodzi czas na zebranie plonów całorocznej pracy rolników. Szczególnie ważny jest dla wszystkich obsługujących kombajny, prasy do słomy czy środki transportu zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy, co zapobiega nieszczęśliwym zdarzeniom jakimi są wypadki w rolnictwie. Różnego typu urazy powodują co roku u wielu rolników utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku zaprasza rolników prowadzących prace żniwne do corocznego konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne” – regulamin konkursu poniżej.

 • V Wystawa Koni Zimnokrwistych w Piątnicy

  Miniaturka artykułu
  2017-07-17 15:11:56

  Przejażdżka bryczką lub jazda wierzchem, degustacja przysmaków kuchni regionalnej, a przede wszystkim prezentacja koni zimnokrwistych i nagrody dla najlepszych hodowców – w niedzielę, 16 lipca br. w stadninie koni „Forteca” w Piątnicy odbyła się V Wystawa Koni Zimnokrwistych.

 • Wojewódzka Olimpiada Aktywności Wiejskiej - rozstrzygnięcie edycji 2016/2017

  Miniaturka artykułu
  2017-07-17 14:16:23

  Amatorski Teatr z Dzięciołowki, Czarnodziejki ze Studzianek, Sołectwo z Woli Zambrowskiej – to zdobywcy głównych nagród w trzeciej edycji Wojewódzkiej Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Nagrody i wyróżnienia przyznano kilkunastu grupom, stowarzyszeniom i sołectwom za ich działalność na rzecz aktywizacji i integracji środowisk wiejskich. Zdobywcy pierwszych miejsc, w trzech kategoriach konkursowych, otrzymali po 6 tys. zł, a łączna pula nagród dla wszystkich uhonorowanych to 45 tys. zł. Uroczyste podsumowanie olimpiady odbyło się 17 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego – współorganizatora wydarzenia.

 • Komisja wzywa Polskę do niezwłocznego wstrzymania wycinek w Puszczy Białowieskiej

  Miniaturka artykułu
  2017-07-13 14:10:20

  Komisja pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE i wnosi o wprowadzenie środków tymczasowych, aby zatrzymać wycinki w jednej z ostatnich pierwotnych puszcz w Europie.

 • Spotkanie z partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Uroczyste podpisanie umów

  Miniaturka artykułu
  2017-07-13 13:57:47

  Podpisanie umów związanych z realizacją operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich połączone ze szkoleniem na temat zasad ich realizacji odbyło się dziś, 13 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

 • Spotkanie z partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich - podpisanie umów oraz szkolenie

  Miniaturka artykułu
  2017-07-13 09:34:35

  Podpisanie umów związanych z realizacją operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich połączone ze szkoleniem na temat zasad ich realizacji odbędzie się 13 lipca 2017 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku przy ul. Wyszyńskiego 1 (sala 115).

 • UNESCO za ochroną Puszczy Białowieskiej

  Miniaturka artykułu
  2017-07-06 09:18:57

  UNESCO przyjęło w środę, 5 lipca decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej, która wskazuje, że działania ministra Szyszko w Puszczy grożą utratą przez nią statusu Światowego Dziedzictwa i zobowiązuje Polskę do wstrzymania cięć w strefach, w których powinny być chronione naturalne procesy. Decyzja ta bazuje na raporcie niezależnych ekspertów UNESCO, którzy odwiedzili Puszczę w zeszłym roku. Stało się to mimo bardzo silnych nacisków ze strony Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych, które chciały wpłynąć na zmianę tej decyzji. To wielkie zwycięstwo Puszczy, Polski i wspólnoty międzynarodowej, która pokazała, że potrafi chronić światowe dziedzictwo.

 • Okrągły stół wokół Puszczy Białowieskiej

  Miniaturka artykułu
  2017-07-05 14:10:16

  "Okrągły stół wokół Puszczy Białowieskiej i programu dotyczącego rozwoju samorządów leżących na jej terenie" pod takim hasłem odbyła się we wtorek, 4 lipca debata kolejnego Klubu Obywatelskiego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, naukowcy i mieszkańcy puszczańskich gmin. I chociaż chwilami dyskusja przeradzała się w emocjonalny spór większość była zgodna, że Puszcza jest wyjątkowa, konieczny jest dialog na temat jej ochrony, a przy tym nie można zapomnieć o potrzebach mieszkańców.

 • Podlaska Agroliga 2017 – nasi rolnicy rosną w siłę!

  Miniaturka artykułu
  2017-07-05 14:07:19

  I miejsce i tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi 2017 w kategorii Rolnicy zdobyło gospodarstwo Wioletty i Radosława Budlewskich z miejscowości Wojny Pietrasze w gminie Szepietowo. Jeśli chodzi o firmy to bezkonkurencyjna okazała się „Karczma pod Sokołem” z Sokółki.

 • XI Jarmark Żubra – Rozsmakuj się w hajnowskim miodzie

  Miniaturka artykułu
  2017-06-29 09:04:00

  16 lipca 2017 r. Hajnowski Dom Kultury organizuje XI Jarmark Żubra. Tematem wiodącym tegorocznej edycji są hajnowskie miody. Jarmark jest okazją do prezentacji folkloru i kulturowego dziedzictwa ludowego. Zapraszamy do udziału zainteresowanych prezentacją swoich wyrobów. W trakcie przedsięwzięcia przewidziana jest m.in. bezpłatna degustacja miodów, warsztaty wytwarzania świec z wosku pszczelego oraz pokaz wytwarzania Hajnowskiego Marcinka wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych.

facebook