Dodana: 15 lipiec 2021 11:31

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2021 12:25

Niemal 70 hodowców z regionu nagrodzonych podczas Podlaskiej Gali Mlecznej

Blisko 70 podlaskich hodowców zostało docenionych podczas II Podlaskiej Gali Mlecznej. Uroczystość odbyła się w środę (14.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim (PUW). Zarząd województwa w trakcie spotkania reprezentował Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

Klikunastu lauretów z pucharami na scenie.

- Chcemy dzisiaj docenić pracę i wysiłek hodowców w ciągu ostatnich dwóch lat, szczególnie ostatniego roku. Naprawdę trzeba bardzo dużo pracować i wielu nocy nie przespać, żeby osiągnąć takie wyniki, jakie Państwo osiągnęliście. Serdecznie Wam gratuluję — mówił Krzysztof Pogorzelski, p.o. prezesa Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Puchary za największą wydajność gospodarstw mlecznych odebrało niemal 70 hodowców z regionu. Część z nich za zadowalające wyniki w roku 2019, ponieważ warunki epidemiczne nie pozwoliły na zorganizowanie Gali stacjonarnie w 2020 r.

Hodowców uhonorowano w czterech kategoriach:

  • za całokształt: nagrodę Annie Żochowskiej z powiatu białostockiego wręczył wojewoda Bohdan Paszkowski.
  • za sztukę o najwyższej wydajności mlecznej: wyróżnienie otrzymali Piotr i Barbara Szeligowscy – za prawdziwą rekordzistkę o nazwie Gejsza.
  • za sztukę o najwyższej wydajności życiowej w 2020: Zdzisławowi Sokołowskiemu oraz Janowi Kuczyńskiemu nagrody wręczył Andrzej Pleszuk.
  • za największe wydajności z poszczególnych powiatów za rok 2019/2020: nagrody odebrało 64 hodowców (lista w załączeniu).

Rynek mleka jest jednym z podstawowych i najbardziej wrażliwych rynków rolno–żywnościowych. Polska należy do największych jego producentów w Europie — zajmuje IV miejsce. To jedna z najbardziej intensywnych działalności rolniczych, wymagających specjalistycznej wiedzy, wysokich nakładów na zakup nowych technologii i sprawnej organizacji produkcji.

Wydarzenie zorganizowała Polska Federacja Producentów Bydła i Hodowców Mleka oraz wchodzący w jej skład Podlaski Związek Producentów Bydła i Hodowców Mleka.


źródło i fot.: PUW

oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook