Dodana: 3 marzec 2020 08:35

Zmodyfikowana: 3 marzec 2020 08:39

Na ratunek pszczołom - ruszył konkurs plastyczny dla dzieci

Dlaczego pszczoła bzyczy a miód jest zdrowy? Czy pszczołom grozi wyginięcie i kto jest ich największym wrogiem? – na te i inne pytania odpowiedzi poznały w poniedziałek (2.03) dzieci ze szkoły podstawowej w Milejczycach. Tam bowiem Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, promował wojewódzki konkurs plastyczny pn.: „Na ratunek ginącym pszczołom”.

Ilustracja do artykułu Spotkanie w Milejczycach (1 of 1).jpg

Przy okazji wizyty wicemarszałka Stanisława Derehajło i Andrzeja Pleszuka, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP, z pracownikami – urzędnicy zaprosili do Milejczyc także Wojciecha Offmana, pszczelarza prowadzącego pasiekę w Boćkach. Pokazał dzieciom akcesoria pszczelarskie, strój, w którym pracuje przy pszczołach i opowiedział kilka ważnych historii związanych z opieką nad pszczołami prowadzeniem pasieki. W roli nauczyciela sprawdził się też wicemarszałek Stanisław Derehajło.

– Największym wrogiem pszczół w dzisiejszych czasach nie są misie, czy inne tego typu drapieżniki, a człowiek - przestrzegał dzieci. –  Zwłaszcza ten, który stosuje różne chemiczne opryski roślin, bo one pszczołom bardzo szkodzą. Poza tym coraz mniej jest miejsc, gdzie pszczoły mogą zbierać pyłek, dlatego ważne jest,  by w przydomowych ogródkach, sadach sadzić rośliny miododajne –zachęcał.

Okazało się, że wśród uczniów szkoły w Milejczycach jest wielu specjalistów pszczelarstwa. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i  udzielały wielu właściwych odpowiedzi. W nagrodę otrzymały miody z pasieki Anatola Rybaka (gm. Orla) i książki o pszczelarstwie dla dzieci.

Następne nagrody powędrują do uczestników konkursu plastycznego, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Podlaskiego. Konkurs pn. : „Na ratunek ginącym pszczołom” skierowany jest do dzieci szkół podstawowych funkcjonujących na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa podlaskiego. Celem konkursu jest uświadomienie młodemu pokoleniu roli pszczół w ekosystemie oraz przedstawienie zagrożeń dla tych owadów wynikających m.in. z uprzemysłowienia rolnictwa.

Prace plastyczne można składać do 3 kwietnia a szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w załączniku.

Urszula Arter, Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich  

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook