Dodana: 28 lipiec 2020 09:58

Zmodyfikowana: 10 listopad 2020 14:11

Konkurs „Tradycyjna Gęsina Wiejska” rozstrzygnięty

Koło Gospodyń Wiejskich „Szeroka Struga” w Łapach Pluśniakach wygrało konkurs „Tradycyjna Gęsina Wiejska” i otrzymało 50 sztuk piskląt do chowu w swoich gospodarstwach. Gospodynie dokupiły jeszcze 50 i teraz na siedmiu podwórkach w okolicy pasą się młode gęsi.

Ilustracja do artykułu gęsi 0 2.jpg

- Straszny bałagan robią – przyznaje Elżbieta Gąsowska, która przygarnęła 17 młodych gęsiaków. – Ale ja o tym wiedziałam, bo pod wielu lat w moim domu gęsi były. Zawsze robiły bałagan, objadały wszystko, czego nie powinny i brudziły po całym podwórku.

Takie doświadczenie nie przeszkodziły jednak pani Elżbiecie, by wziąć udział w projekcie zainicjonowanym przez przewodnicząca KGW „Szeroka Struga” Emilię Domaszewską.

-  Nasze koło jest młode, aktywne i chętnie bierze udział w różnych konkursach. Ten zauważyłyśmy na facebooku – wyjaśnia pani Emilia. – Do udziału zapraszał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a nagrodą były gęsie pisklęta.

Panie - zgodnie z wytycznymi konkursu - opisały, jakie warunki mogą zaproponować gęsiom, w ilu gospodarstwach będą się chować ptaki, a także jakie tradycyjne potrawy z gęsiny w przyszłości będą chciały promować łapskie gospodynie.  I konkurs wygrały, jako jedno z czterech kół gospodyń w całej Polsce! Początkowo młode gęsi miały trafić do trzech gospodarstw.

- Ale jak już przyjechały, okazało się, że chętnych jest więcej i teraz są w siedmiu miejscach – opowiada Emilia Domaszewska.

Co planują w przyszłości członkinie KGW „Szeroka Struga”?

- Festyn, na którym będziemy promować i chów gęsi, i tradycyjne potrawy z gęsiny – mówi Dorota Łapińska z koła. – Chcemy także przyrządzać smalec gęsi, gęś faszerowaną, ale tez przygotowywać pierze na poduszki.

Festyn promujący gesinę KGW „Szeroka Struga” planuje jesienią 2020 roku.

Tekst i fot.: Urszula Arter, Departamnet Rolnictwa i Obszarów Rybackich

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook