Dodana: 26 maj 2020 10:27

Zmodyfikowana: 27 maj 2020 08:28

Przyszkolne pasieki stają się coraz popularniejsze

To wspólna inicjatywa samorządu województwa i podlaskich szkół rolniczych – zakładanie przyszkolnych pasiek. Już cztery szkoły w naszym regionie włączyły się do projektu i otrzymały dotacje na organizację pasiek na swoim terenie.

Ilustracja do artykułu pasieka w Krzyżewie.png

Zespół Szkół im. gen. Ludwika M. Paca w Dowspudzie i Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie, otrzymały dotację po 10 tys. zł na założenie przyszkolnych pasiek jeszcze w ubiegłym roku. W tym roku dołączyły kolejne dwie placówki - Zespół Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie i Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Pszczelą rodzinę, która zamieszkała w Krzyżewie z kamera odwiedziła TVP Białystok. Jeszcze dwa lata temu nestorki roju, żyły dziko - dopóki nie spotkał ich Pan Stanisław, który akurat pracował w polu…
Zobacz FILM

 

 

Akcja promocyjna zainicjowana przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich ma zainteresować młodzież tematem pszczelarstwa i do zakładania w przyszłości własnych pasiek. Wartością dodaną projektu będzie także uświadomienie kształcącej się młodzieży - przyszłym rolnikom, znaczenia pszczół w ekosystemie oraz ich ochrona, chociażby poprzez wyczulenie w zakresie właściwego stosownie oprysków.

 

oprac. Aneta Kursa
materiał filmowy: TVP Białystok 

facebook