Dodana: 19 maj 2021 12:32

Zmodyfikowana: 20 maj 2021 06:48

Pierwszy w Polsce program wsparcia KGW realizowany w Podlaskiem

Szkolenia tematyczne, warsztaty liderskie, szkolenia specjalistyczne, a także wizyty studyjne. To działania planowane w ramach programu wspierającego Koła Gospodyń Wiejskich. Skorzysta z nich 350 członków tego typu zrzeszeń z regionu. W środowym (19.05) spotkaniu inaugurującym realizację programu wziął udział wicemarszałek Stanisław Derehajło. Województwo Podlaskie wspiera to przedsięwzięcie.

Wicemarszałek Derehajło i wiceprezes zarządu fundacji Okno na wschód oraz przedstawicielka KGW

Wojewódzki program wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Ma na celu wzmocnienie potencjału i promocję działań prowadzonych na rzecz lokalnych społeczności przez organizacje społeczne.

- Cieszę się, że ten projekt jest realizowany u nas, że ok. 20 kół gospodyń wiejskich będzie objętych wsparciem – podkreślił wicemarszałek Derehajło. - To także kwestia promocji swoich produktów, swoich działań, swojej aktywności, pokazania się na zewnątrz, wyjścia na świat, poprzez Internet, który się pojawił, a nasze mamy i babcie nie miały dostępu do niego – wymieniał w kontekście rozwoju lokalnych zrzeszeń.

Łukasz Pogorzelski, wiceprezes zarządu Fundacji Okno na Wschód, która wraz z KGW „Łapianka na Obcasach” będą realizować program, podkreślił, że rola kół gospodyń wiejskich jest niedoceniana. 

- Społeczeństwo obywatelskie to również obszary wiejskie, to nie tylko stowarzyszenia  i fundacje, ale też KGW, które są obecne z nami od lat, które mają wspaniałą historię wieloletniej działalności – powiedział.

Marcin Klejno, kierownik projektu, poinformował o zakresie szkoleń.

- Planujemy rozpocząć szkolenia w zakresie zarządzania, organizacji, poszukiwania źródeł finansowania, a także zachęcać do korzystania z produktów lokalnych poprzez naukę ich promocji - mówił.

Marta Łapińska, przewodnicząca KGW „Łapianka na obcasach, zaznaczyła, że istotą programu jest współpraca.

-  Wierzę, że program KGW Podlaskie nauczy członków Koła jak rozwiązywać problemy, jak współdziałać między sobą, do których drzwi zapukać, żeby  uzyskać wsparcie, jak działać zgodnie z tym, na co pozwala ustawa – powiedziała.

W ramach programu uruchomiana została platforma edukacyjno-informacyjna. Zawiera ona bazę podlaskich KGW, artykuły i materiały szkoleniowe. W planach są również działania, dzięki którym stworzona zostanie długofalowa strategia rozwoju i wsparcie w zarządzaniu wybranych KGW.


Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook