Dodana: 12 czerwiec 2019 13:18

Zmodyfikowana: 24 czerwiec 2019 10:58

Finał krajowy AgroLigi 2018: mistrz i wicemistrz z Podlaskiego

Firma Roltoma z Sokół została mistrzem, a Milena i Kamil Chodniccy z Kumelska w gm. Kolno wicemistrzami finału krajowego AgroLigi. Udział w konkursie zaprowadził ich w poniedziałek (10 czerwca br.) do Pałacu Prezydenckiego, gdzie z rąk głowy państwa Andrzeja Dudy, odebrali puchary w rozstrzyganym po raz 26 konkursie. Władze Podlaskiego na uroczystości reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Zdjęcie grupowe przed Pałacem Prezydenckim

Od jedenastu lat AgroLiga jest organizowana pod patronatem Prezydenta RP.

Wkład w rozwój Polski

Zabierając głos prezydent Andrzej Duda podziękował wyróżnionym za codzienny wysiłek.

– Dziękuję za to, że dzięki Waszemu trudowi, Waszej bardzo często upartości w realizowaniu swojego, w dążeniu do celu Polska wygląda dzisiaj tak, jak wygląda. Że można w każde miejsce na polskiej wsi zabrać przedstawiciela dowolnego państwa świata i pokazać mu: „Proszę, tak dzisiaj wygląda polska wieś!” – powiedział podczas wystąpienia.

Do obecnych skierował też prośbę, by rozwijali swoje gospodarstwa i firmy.

­– Bo jest to – jak powiedziałem – piękny wkład w rozwój Polski. Proszę, by mieli Państwo następców, abyście zarażali swoim przykładem – dodał.

Wiatr w żagle

Mistrz w kategorii firmy - Roltoma z Sokół – prowadzi sprzedaż i serwis ciągników i maszyn rolniczych od 2006 roku. W siedzibie przedsiębiorstwa klienci mają do dyspozycji nowoczesną halę serwisową o dużej powierzchni, sklep części zamiennych do maszyn rolniczych, biuro obsługi klienta i plac wystawowy. Roltoma świadczy także usługi w zakresie produkcji roślinnej oraz wypożycza nowoczesne maszyny rolnicze.

– Dla nas to wyróżnienie jest niebywałe ponieważ mogliśmy się spotkać w towarzystwie pana prezydenta. Jest to dla nas podmuchem w żagle, aby brnąc dalej w tym w czym jesteśmy dobrzy, a więc zaopatrzenie rolnictwa w maszyny, części, serwis i usługi.  – mówił dziennikarzom TVP Białystok Tomasz Stypułkowski, właściciel firmy.

Budowane od pokoleń

Gospodarstwo wicemistrzów krajowych Agroligi – Mileny i Kamila Chodnickich – specjalizuje się w produkcji mleka krowiego wysokiej jakości. Należące do nich stado liczy 127 sztuk krów mlecznych o średniej wydajności 9 200 litrów w laktacji.

Rolnicy utrzymują bydło w nowoczesnej wolnostanowiskowej oborze wyposażonej w dwa roboty udojowe, robot do czyszczenia ruszt, 2 czochradła, automatyczny mikser do gnojowicy, elektryczne kurtyny, oświetlenie ledowe, agregat prądotwórczy.

Gospodarstwo było modernizowane jeszcze przez rodziców wicemistrzów przy wykorzystaniu funduszy pomocowych dla rolnictwa. Wicemistrzowie także nie próżnowali w tym zakresie sięgając m.in. po „Premię dla młodych rolników” oraz „Modernizację gospodarstw rolnych”.

W finale AgroLigi wyróżniono ponad 30 gospodarstw i przedsiębiorstw z całej Polski.  Laureaci konkursu AgroLiga Krajowa mogli liczyć na doping ok. 150 reprezentantów podlaskiego sektora rolniczego, którym udział w wydarzeniu umożliwili podlaska firma TRANS-ROL - Mistrz Krajowy AgroLigi 2011 oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

ms

zdjęcia: Igor Smirnow i Krzysztof Sitkowski/strona Prezydent.pl; TRANS-ROL

 

facebook