Dodana: 25 maj 2016 12:53

Zmodyfikowana: 25 maj 2016 12:53

Z Włoch do Polski. Dwunastu uczniów rozpoczyna miesięczne praktyki w Podlaskiem

Jest ich dwanaścioro i pochodzą z Wenecji i Trevizo (w okolicy Wenecji), a do Białegostoku wspólnie ze swoją opiekunką przyjechali szkolić się w podlaskich przedsiębiorstwach. - To pierwsze takie staże w naszym województwie. Przecieracie szlak dla organizacji staży uczniów ze szkół tzw. Starej Europy w naszym regionie – witał uczniów Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego odpowiedzialny m.in. za edukację. – Jestem przekonany, że ten pobyt przyniesie wiele korzyści nie tylko dla uczniów, ale i dla przedsiębiorstw i zaangażowanej w to szkoły policealnej. A doświadczenie naszych przedsiębiorców wykorzystamy w przygotowywanym Programie Rozwoju Kompetencji Zawodowych dla uczniów szkół średnich zawodowych.

Ilustracja do artykułu stazysci-04.jpg

Stażyści będą się szkolić w ośmiu białostockich firmach. Są to: Jazon Sp. z o.o.; Kompania Piwowarska SA, Browar Dojlidy; MPO Sp. z o.o.; Białostocki Park Naukowo-Technologiczny; DeltaCodes Sp. z o.o.; Ideal Group Sp. z o.o.; Biurograf Andrzej Stepaniuk; „Pro-cert”. Przez cztery tygodnie praktyk poznają w nich tajniki zawodów takich jak: mechanika, elektrotechnika, grafika, architektura, chemia przemysłowa/materiałowa. Piąty tydzień przeznaczony jest na poznawanie atrakcji naszego regionu.

Włoscy uczniowie są pierwszymi studentami z zagranicy, którzy odbędą u nas taki staż. Jak podkreśla Justyna Fidrocka z firmy Perfect Projekt Sp. z o.o., która zorganizowała ten przyjazd – było to możliwe dzięki wcześniejszym kontaktom z hiszpańskimi i włoskimi partnerami.

- Kilka miesięcy temu przyjechali tutaj przedstawiciele włoskich szkół. Zobaczyli co im Podlaskie oferuje, jako miasto Białystok i jako region. To wszystko zrobiło na nich duże wrażenie. W efekcie dwanaścioro z nich rozpoczyna u nas praktyki – podkreśla Justyna Fidrocka.

Zdaniem Bogdana Dyjuka, doświadczenie płynące z tego stażu może tez pozytywnie wpłynąć na relacje i organizowanie staży zawodowych między polskimi szkołami zawodowymi a przedsiębiorcami. Poszukiwania takich rozwiązań, które umożliwiają jak najlepszą organizację programu nauczania dla uczniów szkół zawodowych, czyli poznania środowiska pracy, firm, ale także wykorzystania wiedzy, wiadomości na konkretnym stanowisku w firmie.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook