Dodana: 9 sierpień 2018 10:32

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2018 10:32

Wystawa-kiermasz Klasztoru św. Elżbiety na Świętej Górze Grabarce

W dniach 13-29 sierpnia Klasztor św. Elżbiety bierze udział w uroczystościach na Świętej Górze Grabarce z okazji święta Przemienienia Pańskiego.

Ilustracja do artykułu grabarka (1).JPG

Góra Grabarka, "Góra Krzyży" znajduje się w pobliżu granicy z Białorusią, w Puszczy Melnickej. Przez wiele stuleci Święta Góra jest szczególnym miejscem dla prawosławnych nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Pielgrzymi przybywają tutaj z modlitwą o uzdrowienie – dla samych siebie,dla swoich krewnych i przyjaciół, próbując znaleźć pokój i zbliżyć się do Boga.

Pierwsza pisamna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1710 roku. Legenda głoso, że podczas szalejącej epidemii dżumy miejscowy wieśniak otrzymał znak – „ weź krzyż i idź z nim i tymi, którzy jeszcze mogą dostać się na Górę Grabarkę. Zrobił to i poprowadził z sobą tych, którzy wciąż mogli wyruszyć w trudną drogę, a ci, którzy wspięli się na górę, uratowali się od szalejącego nieszczęścia i pozostali przy życiu, a po powrocie do domu zobaczyli, że ich żony i dzieci również wyzdrowiały z choroby.

Z czasem w pobliżu świętej góry powstał prawosławny klasztor  św. Marty i Marii.  А tradycja chodzenia pielgrzymek została zachowana do dziś.

Szczególnym dniem dla klasztoru i dla Góry Grabarki jest święto Przemienienia Pańskiego, które prawosławni swiętują 19 sierpnia. Setki pielgrzymów przybywają na to święto z krajów bliskich i dalekich. Każdy pryznosi krzyż jako wotum zbawienia i skruchy. Trwa to kilka dni, a kończy się w kościele ku czci Przemienienia Pańskiego. Pielgrzymi obchodzą na kolanach dookoła świątyni trzy razy, rozrywając kolana do krwi. Po tym wszystkim, każda osoba zoswawia swoją ofiarę na górze w formie krzyża, góra jest usiana krzyżami -dużymi i małymi. Możesz być nieskończenie zaskoczony liczbą krzyży i siłą gorącej wiary tych, którzy ję zainstalowali.

Siostry i bracia z klasztoru św. Elżbiety biorą udział w uroczystościach z okazji Przemienienia Pańskiego na Grabarce co roku. Ta tradycja narodziła się ponad dziesięć lat temu dzięki błogosławieństwu Ihumeni klasztoru św.Marty i Marii. Od tego czasu każdego roku gorące sierpniowe dni sióstry i bracia spędzają na Świętej Górze, niosąc odpowiedzialne i honorowe posłuszeństwo.

Zadaniem wystawy-kiermaszu, którą prowadzi tutaj Klasztor św. Elżbiety - jest zebranie ofiar na rzecz projektów społecznych. Większość klasztornych warsztatów zatrudnia przedstawicieli społecznie niezabezpieczonych warstw ludności, ludzi niepełnospawnych, udziela wsparcia rodzinom wielodzietnym. W tym roku klasztor otworzył także warsztat społeczny "Dobrodel", dzięki któremu osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu otrzymują stałe źródło dochodu.

Większość sióstr i braci pracujących w warsztatach klasztornych nie ma możliwości pracy w obecnych warunkach trudnego, konkurencyjnego świata. Jest wiele powodów: zrujnowane losy, nieprzyjemne choroby dla społeczeństwa, trudne okoliczności życiowe.

Klasztor św. Elżbiety zapewnia takim szczególnym ludziom możliwość pracy i rozwoju, przyczyniania się do wspólnego rozwoju i pracy.

Siostry z klasztoru stale odwiedzają mieszkańców psycho-neurologicznych internatóww Mińsku. W klasztorze św. Elżbiety znajdują się dwa DPSy –dla  mężczyzn i kobiet -  gdzie przeprowadzana jest rehabilitacja, a ludziom daje się szansę na powrót do normalnego życia po wyjściu z uzależnienia od alkoholu i narkotyków czy uwolnienia z więzienia.

W tym roku, u podnóża Grabarki będę oferowana produkcja klasztorna: naczynia liturgiczne, literatura duchowa i wychowawcza, wypieki klasztornę, pamiątki i ceramika, kosmetyki naturalne oraz produkty zdrowotnę, wykonane w ścianach klasztoru.Wyroby wchłaniają  ciepło i miłość, z jaką zostali stworzeni. Każdy produkt - wynik pracy ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie służbie Bogu.Ofiary  ze sprzedaży będą przyznaczeni do pomocy tym, którzy często, nikt inny nie chcę wspierać.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook