Dodana: 11 maj 2021 10:31

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 08:31

Wycieczka po Podlaskiem zabytkowym Jelczem M11

Kilkadziesiąt osób miało niezwykłą okazję podróżować w sobotę (8.05) po terenach województwa podlaskiego i oglądać krajobraz z okien zabytkowego Jelcza. Przedsięwzięcie zorganizował Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku. Dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego, uczestnicy przejazdu mogli podziwiać piękno naszego regionu bezpłatnie.

Zdjęcie grupowe osób na tle autobusu i zamku w Tykocinie

Okazało się, że chętnych na przejazd M11 nie brakuje.  Na pokładzie Jelcza znaleźli się nie tylko miłośnicy retro aut z Podlaskiego, ale także z Gdańska, Lublina czy Warszawy.

Fotostopy dla najciekawszych ujęć

Wycieczka objęła trasę, którą zabytkowy Jelcz pokonywał już kilka lat temu, jeszcze przed remontem. Była to świetna okazja na wykonanie podobnych ujęć fotograficznych jak i stworzenia kolaży zdjęć - porównujących rok 2014 z 2021. Oprócz głównych przystanków miłośnicy komunikacji miejskiej mogli liczyć na wiele ciekawych fotostopów - zdjęcie grupowe pod Zamkiem w Tykocinie, piękne ujęcie Jelcza stojącego na Jazie w Babinie, czy jeszcze kilka innych, urokliwych ujęć pokazujących uroki województwa podlaskiego.

W planach Klubu jest kontynuacja projektu, z uwagi na duże zainteresowanie przejazdami i wiele atrakcyjnych miejsc, a tym samym kadrów, które nie zostały jeszcze odkryte.  

Wyjazd został dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, w ramach projektu „Podlaskimi Ścieżkami – Śladem historycznym Jelcza M11”.

Tabor białostocki dawniej

Od 2010 r. Klub tworzy kolekcję autobusów, które wcześniej obsługiwały komunikację miejską w Białymstoku. Są one poddawane remontowi, a następnie wykorzystywane do obsługi linii specjalnych, wycieczek, itp. Celem jest utworzenie kolekcji pojazdów po jednym egzemplarzu każdego modelu, jaki jeździł po ulicach naszego miasta.

W przyszłości posłuży to młodszym pokoleniom, aby i oni mogli zobaczyć, jakie pojazdy stanowiły trzon taboru białostockiej komunikacji miejskiej w dawnych latach, a nawet przejechać się nimi.

Stowarzyszenie Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku współpracuje z białostockimi spółkami przewozowymi, a także stowarzyszeniami o podobnym profilu działania z całej Polski. Realizuje także zadania publiczne m.in. obsługę bezpłatnej linii muzealnej w Noc Muzeów. Autobusy stowarzyszenia wykorzystywane są także m.in. do obsługi linii specjalnych oraz przejazdów okolicznościowych.

źródło i fot.: kmkmbialystok.pl, facebook.com/KMKMwBialymstoku.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

red.: Małgorzata Sawicka

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook