Dodana: 3 maj 2019 16:09

Zmodyfikowana: 9 maj 2019 08:40

Witaj majowa jutrzenko! Wojewódzkie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystymi przemówieniami i złożeniem wieńców przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego rozpoczęły się wojewódzkie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Wzięli w nich udział parlamentarzyści i samorządowcy, żołnierze i kombatanci, mieszkańcy Białegostoku i całego regionu. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu IMG_7496.jpg
  • Uchwalenie ustawy zasadniczej było największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego, obradującego od października 1788 do maja 1792. 
  • Historyczna sesja połączonych izb obradowała 3 maja 1791 na Zamku Królewskim. 
  • Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
  • Wojewódzkie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowane zostały przy współudziale Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Spełnienie marzeń narodu o wolnej, niepodległej i silnej Polsce

Główne uroczystości, które poprzedziła msza św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP, rozpoczęły się o 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział m.in. marszałek Artur Kosicki, wojewoda Bohdan Paszkowski, prezydent Tadeusz Truskolaski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Bogusław Dębski, posłowie na sejm, samorzadowcy i parlamentarzyści, żołnierze i duchowni, kombatanci i mieszkańcy województwa. Były okolicznościowe przemówienia oraz uroczyste składanie kwiatów.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wystosował list, który podczas uroczystości odczytał płk Rafał Lis. Minister Błaszczak zaznaczył w nim, że tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja są doskonałą okazją do celebrowania 20-lecia przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego oraz 15 lat członkowska Unii Europejskiej. - Te trzy wydarzenia odegrały znaczną rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Były efektami pracy patriotów, którym leżało na sercu dobro naszego kraju i jego obywateli. - akcentował.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podzielił się refleksjami i przemyśleniami z historii ustanowienia Konstytucji 3 Maja i zdarzeń, jakie potem w historii Polski nastapiły.

- W 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja warto zauważyć, że dzieło konstytucyjne najwybitniejszych polskich intelektualistów, prawników i reformatorów, takich jak między innymi Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki czy powszechnie znany Hugon Kołłątaj, przez wieki było i pozostaje do dzisiaj swoistym wzorem dla wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski z naszej historii. - mówił podczas uroczystości marszałek Kosicki. - Mamy powody do wielkiej dumy. Konstytucja 3 Maja gruntownie reformowała ustrój prawny naszej ojczyzny. Stanowiła spełnienie marzeń narodu o wolnej, niepodległej, suwerennej i silnej Polsce. - podkreślał.

„Witaj majowa jutrzenko. Świeć naszej polskiej krainie”

Wojewódzkim obchodom przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego towarzyszyła jedna z najradośniejszych polskich pieśni patriotycznych, pamiątka ustanowienia Konstytucji  - "Mazurek 3 Maja", zaczynający się od słów: "Witaj majowa jutrzenko. Świeć naszej polskiej krainie". Jej przepiękne wykonanie można było usłyszeć dzięki Miejskiej Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego.

Po okolicznościowych przemówieniach, salwach honorowych, składaniu kwiatów miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych na Rynku Kościuszki. Natomiast w Parku Konstytucji 3 Maja prezentowano sprawność kawaleryjską. Najmłodsi patrioci otrzymali lizaki w barwach narodowych, ci starsi - kotyliony i flagi.

W Bielsku Podlaskim w uroczystościach w imieniu zarządu województwa uczestniczył wicemarszałek Stanisław Derehajło, w Sokółce - Wiesława Burnos, członek zarządu województwa, w Łomży samorząd wojewódzki reprezentował radny Jacek Piorunek i Juliusz Jakimowicz, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.    

***

Święto Narodowe 3 Maja jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt państwowych. W odrodzonej RP jest obchodzone po raz trzydziesty. W pamięci zbiorowej Polaków stało się symbolem historyczno-narodowym, kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji są okazją do zamanifestowania wolności narodu - wielokrotnie powracają słowa z końca XVIII w.: "Nasze wolności są zagwarantowane, jesteśmy wolnym i niepodległym narodem, zrzuciliśmy więzy niewoli i złych rządów". 


(aa)

fot. z Łomży - Polskie Radio Białystok, A. Dąbrowski 

fot. z Sokółki - isokolka.eu

facebook