Dodana: 23 listopad 2021 15:35

Zmodyfikowana: 24 listopad 2021 13:19

W gminach Filipów i Suwałki działają mieszkania wspomagane

To kolejne takie lokale przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa. Przeprowadzka do mieszkań wspomaganych daje ich lokatorom szansę na naukę samodzielnego życia. We wtorek, 23 listopada Wiesława Burnos, członek zarządu województwa, wzięła udział w oficjalnym otwarciu dwóch takich mieszkań, które powstały w ramach projektu realizowanego m.in. przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej (ROPS) w Białymstoku.

Dwie osoby podczas zwiedzania mieszkań

Ich lokatorzy mogą liczyć na pomoc asystentów oraz specjalistyczną kadrę m.in. psychologów, pedagogów, oraz doradców zawodowych.

– W trudnych czasach są takie radosne chwile jak ta, kiedy otwierany jest tak piękny dom, właściwie wyposażony dla osób z niepełnosprawnościami, które są trochę słabsze od nas i dlatego ta pomoc jest tak ważna. Cieszę się, że kolejne gminy mają mieszkania, które dają szansę na dobry start. Te lokale, to swego rodzaju trening samodzielności dla tych osób – podkreślała Wiesław Burnos.

Start w dorosłość w Filipowie

Mieszkanie w Filipowie uruchomiono w październiku ub.r. Ma powierzchnie 80 mkw. Składa się z salonu z aneksem kuchennym, trzech pokoi, dwóch łazienek i balkonu. Lokal został gruntownie wyremontowany i zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Bardzo dobrze, że na terenie powiatu powstają takie możliwości dla osób z niepełnosprawnością, bo te osoby zasługują, by godnie żyć – mówił Tomasz Rogowski, wójt gminy Filipów podkreślając udaną współpracę z uczestnikami projektu: ROPS-em oraz Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach.

– Rozmowy trwały bardzo długo, nie było tak łatwo. Wypracowanie modelu takich rozwiązań to długie miesiące pracy – podkreślił samorządowiec.

Mieszkańcom lokalu w wykonywaniu codziennych czynności pomaga zatrudniony personel – asystenci i opiekunowie oraz specjaliści prowadzący wsparcie doradcze i terapeutyczne w kierunku usamodzielniania się.

Funkcjonalne mieszkanie w Białej Wodzie

Z kolei w gminie Suwałki, w miejscowości Biała Woda, tego typu mieszkanie funkcjonuje już od maja ub.r. Jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, m.in. w tzw. system LUNA. Jego zalety wymieniała dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku:

– Dzięki zastosowaniu tego systemu znieśliśmy wszystkie bariery komunikacyjne. To nowatorski system, przy pomocy którego osoby mające problemy z przemieszczaniem się, mogą teraz poruszać się dużo swobodniej pomiędzy różnymi pomieszczeniami w mieszkaniu – podkreślała Elżbieta Rajewska-Nikonowicz.

Mieszkanie jest przyjazne, bez barier architektonicznych i dodatkowo ekologiczne, gdyż przy posesji znajduje się biologiczna oczyszczalnia ścieków. Jego lokatorzy mogą liczyć również na czterech asystentów oraz kadrę specjalistyczną m.in. psychologa, pedagoga, logopedę, doradcę zawodowego oraz pracownika socjalnego.

Projekt „W poszukiwaniu modelowych rozwiązań”, w ramach którego powstały mieszkania, jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie oraz Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach.

Takich mieszkań w województwie podlaskim uruchomiono pięć (jedno w Dąbrowie Białostockiej), a szacowany koszt całego projektu to 10 milionów złotych.

Wsparcie pochodzi ze środków krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook