Dodana: 28 kwiecień 2021 14:21

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2021 12:25

Tykocin Pomnikiem historii

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za pomnik historii "Tykocin - historyczny zespół miasta". Dzięki tej decyzji staromiejska jego część objęta zostanie szczególną ochroną. Tykocin, prestiżowy tytuł, otrzymał jako czwarty obiekt w województwie podlaskim.

Plac w Tykocinie. Na pierwszym planie widoczna droga z kostki brukowej, na drugim kościół

Obszar pomnika historii "Tykocin - historyczny zespół miasta" obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń miasta, położonego równoleżnikowo wzdłuż brzegu rzeki Narwi, i jest ograniczony od północy - rzeką Narew, od południa - ulicą Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry, od wschodu - cmentarzem rzymskokatolickim, od zachodu - cmentarzem żydowskim.

Jak czytamy w rozporządzeniu "Celem ochrony jest zachowanie, ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz walory kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe, staromiejskiej części Tykocina, ośrodka miejskiego o wielowiekowej historii i tradycji kształtowanej przez wieloetniczną i wielowyznaniową społeczność odzwierciedlonej w charakterze zabudowy i w podziale na dzielnice miejskie, z zachowaną tkanką zabytkową oraz czytelnym barokowym układem urbanistycznym." 

Tykocin jest czwartym tego typu obiektem w województwie podlaskim. Wcześniej prestiżowy tytuł pomnika historii otrzymały: Zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary oraz Kanał Augustowski.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

oprac.: Paulina Dulewicz

fot.: Małgorzata Sawicka, Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook