Dodana: 1 marzec 2021 09:28

Zmodyfikowana: 1 marzec 2021 10:20

Terytorialsi wspierają kombatantów w szczepieniach

Ponad 20 kombatantów - podopiecznych 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - otrzymało już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Żołnierz i ratownik medyczny udzielają mężczyźnie pomocy przy szczepieniu

W tej grupie znajduje się ponad 20 żołnierzy Armii Krajowej, sybiraków oraz osób bliskich (głównie wspólnie zamieszkujących). Wszyscy spełnili warunki kwalifikacji do udziału w pierwszym etapie szczepienia. 

Drugi etap szczepień rozpoczął się 15 lutego. Kombatanci byli szczepieni w punktach stacjonarnych lub przez zespół mobilny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Pomocy przy rejestracji, w dowiezieniu do puntów szczepień, wsparcia w trakcie zabiegu i po nim udzielali właśnie podlascy terytorialsi. 

Otoczenie opieką kombatantów było jednym z tych zadań od których, niemal rok temu, 6 marca, terytorialsi rozpoczęli operację przeciwkryzysową.
Na co dzień za proces wsparcia kombatantów odpowiadają żołnierze-koordynatorzy z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce. Ich zadaniem jest regularny kontakt telefoniczny i reagowanie na bieżące potrzeby podopiecznych. 

Żołnierze 1PBOT realizują także wnioski o wsparcie skierowane z infolinii dla seniorów, która funkcjonuje w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej (tel. 800 100 115; codziennie w godz. 7.30 – 19.30). Do tej pory podlascy terytorialsi otrzymali 21 zgłoszeń. Zakres pomocy obejmował rejestrację seniorów oraz transport do punktów szczepień. W wypełnianiu tych zadań terytorialsi współdziałają m.in. z urzędami gmin oraz ośrodkami pomocy społecznej.

źródło/fot.: 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
oprac.: Władysław Tokarski
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook