Dodana: 29 lipiec 2021 09:21

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2021 09:21

Terytorials z Hajnówki odznaczony przez Prezydenta RP za ofiarność i odwagę

Sierż. Andrzej Miszczuk z 14 batalionu lekkiej piechoty odebrał w Warszawie Medal za Ofiarność i Odwagę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Podoficer otrzymał w dniu dzisiejszym (28.07) odznaczenie za natychmiastową reakcję na pożar komina, który zagrażał życiu, zdrowiu oraz dobytkowi mieszkańców jednego z domów w miejscowości Hołody.

stojący w szeregu mężczyźni. trzech z nich jest w mundurach

Wracając z jednostki sierż. Andrzej Miszczuk zauważył ogień wydobywający się z komina w budynku mieszkalnym w miejscowości Hołody (powiat bielski). Podoficer zatrzymał swój pojazd i natychmiast udał się powiadomić domowników. Poinstruował ich, żeby odcięli dostęp powietrza do komina i pieca oraz polecił im wyjść na zewnątrz i wezwać straż pożarną. Sam w tym czasie udał się na poddasze, aby sprawdzić czy tam nie zaprószył się ogień. Następnie towarzyszył rodzinie do momentu przyjazdu straży pożarnej.

Szybka reakcja sierż. Andrzeja Miszczuka zapobiegła nieszczęściu. Pożar sadzy może doprowadzić m.in. do rozszczelnienia się komina, a w konsekwencji zajęcia się ogniem poddasza i pozostałych części budynku.

Warto podkreślić, że kilkanaście miesięcy później sierż. Andrzej Miszczuk i ówczesny dowódca batalionu podczas podróży służbowej dostrzegli pożar drewnianego budynku w miejscowości Hołody. Zatrzymali się i natychmiast udzielili pomocy właścicielowi posesji. Dzięki wspólnym działaniom żołnierzy oraz innych świadków ogień nie przeniósł się na sąsiedni, większy budynek gospodarczy.

Sierżant Andrzej Miszczuk jest żołnierzem 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce. Zawodową służbę wojskową pełni od 9 lat, z czego od ponad 6 lat jest podoficerem w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Poza tym jest również strażakiem- ochotnikiem w OSP Orzeszkowo.

źródło: 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku
fot.: Krzysztof Gumul/KPRP

oprac.: Paulina Dulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook