Dodana: 20 kwiecień 2020 15:56

Zmodyfikowana: 20 kwiecień 2020 15:56

Święty Ogień dotarł do naszego regionu

Po raz pierwszy w historii władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz Samorząd Województwa Podlaskiego pomogły prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie Świętego Ognia, symbolizującego Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święty Ogień dotarł do Białegostoku, tuż przed sobotnią (18.04) Jutrznią Paschalną w Soborze św. Mikołaja w Białymstoku. Ogień na ręce Najprzewielebniejszego Jakuba, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego, przekazali: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Święty Ogień-22.jpg

Dla prawosławnych wiernych Święty Ogień ma ogromne znaczenie duchowe i religijne. Traktowany jest bowiem jako znak obecności Boga w ich domach. Jest to na pewno szczególnie ważne w te trudne dni, które obecnie wszyscy przeżywamy. Stąd decyzja marszałka Artura Kosickiego i Zarządu Województwa o zaangażowaniu się w sprowadzenie Świętego Ognia do Polski i naszego regionu. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Podlaskim Instytutem Kultury.

Historyczne wydarzenie

W tym roku transport Świętego Ognia z Izraela do Polski niemal do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Wszystko przez epidemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu. Jednak pomimo skomplikowanej sytuacji, udało się dostarczyć ogień wiernym. Za okazaną pomoc podziękowała w specjalnym komunikacie Kancelaria Metropolity Sawy: „Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, dziękuje Panu Prezydentowi, Panu Premierowi i Marszałkowi Województwa Podlaskiego za okazaną pomoc w dostarczeniu św. Ognia do Polski”.

Odbierając Święty Ogień abp białostocki i gdański Jakub podziękował Zarządowi Województwa Podlaskiego i Kancelarii Prezydenta RP za zaangażowanie w sprowadzenie Świętego Ognia, mimo tegorocznych warunków w związku z epidemią koronawirusa. Podkreślił wagę tego wydarzenia dla wiernych kościoła prawosławnego.

Z kolei Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego podkreślił, że wydarzenie ma w tym roku wyjątkowy wymiar historyczny i symboliczny.

– Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii Zarząd Województwa Podlaskiego, który mam zaszczyt reprezentować jako marszałek, pomógł prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu Świętego Ognia z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Wiemy, jak ważne jest to wydarzenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których większość mieszka właśnie w województwie podlaskim. W dobie walki z koronawirusem, w tym trudnym czasie, tym bardziej ma to symboliczny wymiar i wyjątkowe znaczenie – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

– Cieszę się, że już po raz kolejny, w tym wyjątkowym dla prawosławia dniu, ten ogień dociera do Polski dzięki wsparciu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego kancelarii we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego. Myślę, że to jest symboliczne, że jesteśmy razem, że tworzymy narodową wspólnotę, że możemy na siebie liczyć i że się wspieramy – powiedział Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, i przekazał w imieniu prezydenta, życzenia zdrowia, optymizmu, radości, rodzinnego ciepła i wzajemnej troski, wiernym kościoła prawosławnego oraz wiernym innych obrządków wschodnich.

– Szczególnie w tym trudnym czasie, wtedy kiedy walczymy z epidemią, w czasie w którym jesteśmy można powiedzieć, w takiej narodowej kwarantannie, ale niech te Święta Wielkanocne, umocnią ufność, pomyślną przyszłość i możliwość szybkiego spotkania się w szerszym gronie z wszystkimi bliskimi, a jednocześnie Pan Prezydent prosi, żeby pamiętać też o tych, którzy są starsi, o tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał – przekazał minister Kwiatkowski.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło zaznaczył, jak istotne dla mieszkańców regionu wyznania prawosławnego jest przekazanie ognia. Nie krył radości, że mógł się do tego przyczynić. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy sprowadzić ogień święty z Jerozolimy do Polski, że przyjeżdża do województwa podlaskiego, do Białegostoku. Jestem dumny z tego, że patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i szczęśliwy, że Zarząd Województwa Podlaskiego, w którym mam zaszczyt zasiadać, mógł sfinansować ten przelot – podkreślał.

Święty Ogień z Jerozolimy transportowany jest do wielu krajów. Do Białegostoku dotarł w godzinach wieczornych w sobotę (18.04), by trafić do tutejszych wyznawców prawosławia przez rozpoczęciem uroczystości paschalnych. W przekazaniu ognia z Jerozolimy w kurii Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku wzięli udział: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz wicemarszałek Stanisław Derehajło.

To nie jedyne takie przedsięwzięcie obecnego Zarządu Województwa Podlaskiego. W grudniu ubiegłego roku włączył się bowiem w akcję przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Tajemnica Świętego Ognia

Święty Ogień pojawia się samoistnie w mistyczny sposób w prawosławną Wielką Sobotę w Grocie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Stamtąd rozwożony jest po całym świecie.

Pierwsze informacje o cudzie zstępowania ognia pochodzą z IV wieku. Ma on miejsce zawsze w Wielką Sobotę, w przededniu prawosławnej Wielkanocy w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Patriarcha Jerozolimy odmawia wówczas w Grocie Grobu Pańskiego specjalną modlitwę oczekując na zejście z nieba ognia. Czasem to trwa kilka minut, czasem kilka godzin. Po pojawieniu się ognia, patriarcha przekazuje go czekającym w Bazylice wiernym.

Izabela Smaczna-Jórczykowska
Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego

Link do wypowiedzi ministra Adama Kwiatkowskiego, marszałka Artura Kosickiego oraz wicemarszałka Stanisława Derehajły

Link do albumu ze zdjęciami

Pliki do pobrania

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook