Dodana: 3 luty 2020 19:46

Zmodyfikowana: 4 luty 2020 11:56

Śniadanie z Ambasadorem Chorwacji

We wtorek (4.02) Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podjął na śniadaniu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku ambasadora Chorwacji w Polsce Tomislava Vidoševićia. Spotkanie miało na celu zaciśnienie relacji pomiędzy województwem podlaskim, a jednym z chorwackich regionów. Płaszczyznami współpracy mogłyby być takie branże jak: wysokie technologie, branża spożywcza, rolnictwo, kultura i wymiana akademicka.

Ilustracja do artykułu Spotkanie z ambasadorem Chorwacji-1-2.jpg

Na przełomie maja i czerwca w chorwackim mieście Osijek odbędzie się Forum Chorwacko-Polskie, w którym będzie uczestniczył marszałek Kosicki w ramach współpracy z regionem bielowarsko-bilogorskim.

Z początkiem 2020 r. prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od Finlandii przejęła Chorwacja. Z tej okazji w poniedziałek (03.02) w Białymstoku odbyło się uroczyste spotkanie z Tomislavem Vidoševićem, Ambasadorem Republiki Chorwacji w Polsce. Uczestniczył w nim Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Mamy dziś zaszczyt przewodniczyć Radzie UE przez następne 6 miesięcy. Pragnę wyrazić radość z pełnienia funkcji Ambasadora Republiki Chorwacji w zaprzyjaźnionej z nami Polsce. Łączy nas wspólny interes, jakim jest zrównoważony rozwój w ramach UE - podkreślał Tomislav Vidošević, dziękując za liczne przybycie na poniedziałkową uroczystość.

Marszałek Artur Kosicki, w imieniu zarządu i mieszkańców, powitał ambasadora w Podlaskiem. Pogratulował Chorwacji przewodnictwa, choć przyznał, że przed nią trudne zadanie - związane z budżetem Unii Europejskiej na najbliższe lata.

- Bardzo ważne, żeby ten budżet był tak samo zrównoważony, jak cała Unia Europejska. Musi być Europa jednej prędkości, tylko wtedy będziemy silni jako Europejczycy i tylko wtedy będziemy mogli stanowić największą wartość - mówił.

Marszałkowi Kosickiemu towarzyszył wicemarszałek Stanisław Derehajło. Na zaproszenie białostoczanina Wojciecha Strzałkowskiego, Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Polsce, w spotkaniu uczestniczyli także m.in. posłowie na sejm, samorządowcy, konsulowie honorowi, służby mundurowe, przedstawiciele środowiska akademickiego, duchowni.

Podczas spotkania serwowano m.in. produkty regionalne, którymi promować się będzie województwo podlaskie podczas spotkań okolicznościowych i imprez regionalnych.

Silna Europa w świecie pełnym wyzwań

Prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej (UE) przypada na aktywny okres, szczególnie ze względu na Brexit. Rozpoczęła się po powołaniu unijnych instytucji w nowym składzie. Ich najważniejszym zadaniem w tym roku będzie przyjęcie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027 oraz wypracowanie wspólnej pozycji negocjacyjnej wobec przyszłych stosunków UE z Wielką Brytanią.

Motto Chorwacji na jej 6-miesięczną prezydencję to: „Silna Europa w świecie pełnym wyzwań”. Chorwacja jest najmłodszym stażem członkiem UE. Jak czytamy na stronach Parlamentu Europejskiego, kraj ten chce skupić się na wzmocnieniu wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej, zrównoważonym rozwoju, gospodarce o silnych wzajemnych powiązaniach oraz na bezpieczeństwie.

Prezydencja zbiega się w czasie z planowaną korektą unijnej polityki rozszerzenia i konferencją w celu debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Unii, a najważniejszym zorganizowanym przez nią wydarzeniem będzie majowy szczyt UE z państwami Bałkanów Zachodnich. 

Jest to pierwsza prezydencja Chorwacji w Radzie, od czasu gdy kraj ten przystąpił do UE w 2013 r.

aa/ms/red.mp

 

facebook