Dodana: 1 grudzień 2015 11:57

Zmodyfikowana: 1 grudzień 2015 11:57

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec dzieci. „Zauważ mnie! Usłysz mnie!”

Kilkudziesięciu pracowników socjalnych, kuratorów, policjantów, prokuratorów i pracowników służby zdrowia wzięło udział w konferencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci jaka odbyła się we wtorek 1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu rops-09.jpg

Konferencję zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku. Spotkanie otworzył Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- To temat niezwykle ważny, bo nie ma nic gorszego niż przemoc wobec dzieci. Taka skaza zaciążyć może potem na całym dorosłym życiu – mówił marszałek Leszczyński. – Powinniśmy robić wszystko, żeby takim działaniom przeciwdziałać i myślę, że ta konferencja będzie w tym pomocna.  

Z kolei Bożena Tomaszewska, zastępca dyrektora ROPS przypomniała o trwającej od 19 listopada kampanii Rzecznika Praw Dziecka "Bicie, czas z tym skończyć", celem jest nagłośnienie problemu przemocy wobec dzieci oraz zmiana postaw społecznych.

- Najnowsze badania wskazują, że aż 58 proc. dorosłych Polaków akceptuje klapsa, a co trzeci Polak nie wie, że stosowanie przemocy wobec dzieci jest karane – podkreślała Bożena Tomaszewska.

Tymczasem przemoc wobec dzieci może przybierać różne formy. To stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i inne formy poniżania dziecka. To także nie wywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego dziecka. Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie dziecka. Sprawcami przemocy często są bliskie dziecku osoby, także rodzice lub opiekunowie.

Przemoc wobec dzieci nie jest ściśle powiązana ze statusem społecznym czy materialnym rodziny; może zdarzyć się w każdym środowisku. Przemoc wobec dzieci grozi różnego typu konsekwencjami. Mogą one pojawić się już w dzieciństwie, ale występują także w dorosłym życiu. Zdarza się, że emocjonalne konsekwencje przemocy są dla dziecka trudniejsze i bardziej bolesne niż fizyczne.

W Białymstoku uczestnicy konferencji na początku wysłuchali wystąpienia dr. n med. Wiktora Olańskiego, kierownika Kliniki Medycznej USK w Białymstoku, który mówił głównie o seksualnym rodzaju przemocy wobec dzieci, zarówno od strony formalno-prawnej jak i medycznej, na podstawie przypadków dzieci, które trafiają do białostockiej kliniki. Jak podkreślił, średnio, każdego roku do kliniki trafia kilkanaścioro dzieci: głównie dziewczynek, ale i chłopców, co do których istnieje podejrzenie, że zostały wykorzystane seksualnie. Badanie takiego dziecka wymaga od lekarza nie tylko fachowej wiedzy, ale i szczególnej ostrożności i taktu.

- Takie zachowania wobec dzieci mogą być bardzo trudne do stwierdzenia, często sprawcami gwałtu lub molestowania są osoby z najbliższego otoczenia tych dzieci, dochodzi do tego jeszcze niechęć i wstyd ze strony ofiary, wreszcie zmowa milczenia otoczenia – wyjaśniał dr. Olański.

Kolejne wystąpienia dotyczyły Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 11.05.2011r. a przemoc wobec dzieci (dr Ewa Kowalewska Borys – Interdyscyplinarna Komisja Naukowa ds. Przemocy i Dyskryminacji Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku), Skutków przemocy wobec dzieci – jak rozpoznać przemoc wobec dziecka (psycholog Beata Andruczyk – fundacja EGO Suwałki, koordynator procedury „Niebieskie Karty” Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach), oraz Policja przeciwko przemocy wobec dzieci (nadkom. Wanda Mende – krajowy koordynator procedury „Niebieskie Karty” Komendy Głównej Policji).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook