Dodana: 8 czerwiec 2021 11:18

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2021 09:05

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Podlaskiem

W poniedziałek (7.06) województwo podlaskie odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Najpierw udał się na św. Górę Grabarkę, potem oddał hołd pomordowanym w Zaleszanach, a następnie spotkał się w Bielsku Podlaskim ze społecznością białoruską. W wydarzeniu wziął udział również Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. We wtorek druga część wizyty prezydenta w naszym regionie.

Prezydent Andrzej Duda z ludźmi podczas wizyty w Bielsku Podlaskim

Prezydent na św. Górze Grabarce rozmawiał z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą oraz duchowieństwem prawosławnym.

- Rozmawialiśmy na temat problemów, z którymi na co dzień borykają się osoby wyznania prawosławnego. Bardzo się cieszę, że w spotkaniu uczestniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Z Grabarki prezydent pojechał do Zaleszan. To tu 29 stycznia 1946 r. Pogotowie Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzone przez Romualda Rajsa („Burego”), dokonało zabójstwa cywilnych mieszkańców wsi. 18 września 2011 r. w Zaleszanach poświęcono krzyż, ustawiony dla upamiętnienia tych wydarzeń. W miejscu pamięci prezydent złożył wieniec.

- To bardzo ważne miejsce. Ma doniosłe znaczenie dla Białorusinów mieszkających w Rzeczpospolitej. Naznaczone cierpieniem, naznaczone śmiercią. Tam zginęli niewinni ludzie, kobiety, dzieci. Składając wieniec chciałem oddać im szacunek, należną pamięć - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda

Potem odwiedził II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Tam spotkał się z uczniami, nauczycielami, a także ze społecznością białoruską.

- Podlaskie to szczególny region Rzeczpospolitej, w którym mieszały się kultury, żyli ludzie różnych wyznań. Miejsce szczególne, które w jakimś aspekcie nadal przypomina dawną Rzeczpospolitą wielu narodów. Chciałbym, aby wszyscy umieli docenić i szanować ten wielonarodowy aspekt - aspekt wspólnego sąsiedztwa - podkreślił prezydent. - Cieszę się, że dzisiaj razem ze wspólnotą tego regionu mogłem pochylić głowę w miejscach, które są dla niej ważne. Temu służy moja wizyta.

We wtorek (8.06) prezydent odwiedzi m.in. zakład Pronaru w Siemiatyczach.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook