Dodana: 25 grudzień 2020 09:53

Zmodyfikowana: 25 grudzień 2020 09:53

#PodlaskiePełneTradycji – 12 potraw

Już niedługo zasiądziemy do Kolacji Wigilijnej. Według tradycji podczas wieczerzy na stole powinno znajdować się 12 potraw. Co tak naprawdę oznacza ta tradycja?

Stół wigilijny. Makowiec, chatka z piernika, barszcz.

12 potraw podczas Kolacji Wigilijnej ma powiązanie z dwunastoma apostołami i dwunastoma miesiącami roku. Według tradycji każda potrawa miała być wykonana z innych darów Ziemi i każdej trzeba było spróbować w Wigilię, żeby zapewnić sobie powodzenie oraz zdrowie w nadchodzącym roku. Jednak dawno temu uważano, że liczba dań znajdujących się na stole powinna była inna.

- Liczba dań była nieparzysta: 7,9, bądź 11. Jeżeli, zaś chodzi o liczbę osób zasiadających do wieczerzy wigilijnej, to powinna to być liczba parzysta. Nieparzysta liczba biesiadników stanowiła złą wróżbę. Oznaczała, że któryś z uczestników wieczerzy wigilijnej w ciągu następnego roku umrze – powiedział dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Wieczerza wigilijna ma bardzo uroczysty, a jednocześnie podniosły charakter. Na dawnej polskiej wsi tylko pani domu mogła odchodzić od stołu i nikt nie mógł rozmawiać podczas spożywania posiłków. Podczas kolacji uważano, aby nikomu nie spadła łyżka, gdyż zwiastowało to śmierć w nachodzącym roku.

Do najwcześniej znanych i lubianych w Polsce potraw wigilijnych zalicza się kutia, która przygotowywana jest z ziaren pszenicy, maku, migdałów i rodzynek. Do dzisiejszych tradycyjnych potraw tradycyjnych zalicza się:

  1. Barszcz wigilijny z uszkami
  2. Zupa grzybowa
  3. Pierogi z kapustą i grzybami
  4. Kapusta z grochem lub z grzybami
  5. Karp smażony lub w galarecie
  6. Ryba po grecku
  7. Śledź w śmietanie lub oleju
  8. Kluski z makiem
  9. Makowiec
  10. Piernik staropolski
  11. Kompot z suszu
  12. Kutia

oprac. Paulina Dulewicz

fot. Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook