Dodana: 21 kwiecień 2020 15:51

Zmodyfikowana: 21 kwiecień 2020 16:02

Pierwsze komunie 2020 r. – parafie przekładają terminy

To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu każdego katolika – Pierwsza Komunia Święta – sakrament kojarzony z majem, z orszakiem ubranych na biało dzieci, z wypełnionym po brzegi kościołem. W tym roku uroczystości komunijne, w związku z panującą epidemią, będą wyglądały inaczej. Kilka dni temu abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki wydał zarządzenie dotyczące m.in. ich organizacji.

Ilustracja do artykułu Katedra białostocka (4 of 15).jpg

Najnowsze zarządzenie abpa Tadeusza Wojdy dopuszcza organizowanie Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Decyzję w tej sprawie podejmuje miejscowy proboszcz w porozumieniu z rodzicami dzieci, uwzględniając aktualne zarządzenia organów państwowych. Niektóre parafie już podjęły decyzję.

- Są parafie, które organizują tę uroczystość „kameralnie” np. parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Tam rodzice mogą wybrać termin i godzinę Mszy Świętej, na której ich dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii - mówi ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej.

Ilość osób uczestniczących w uroczystości uzależniona jest (zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami) od powierzchni świątyni. W kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na jednej mszy św. niedzielnej może przystąpić do sakramentu maksymalnie pięcioro dzieci i może być obecnych 10 osób z rodziny, zaś w dni powszednie jedno dziecko i do 50 osób z rodziny. Wybór terminu należy do rodziców. Rezerwacji terminu można dokonać poprzez formularz internetowy na stronie parafii.

- Kilka parafii przełożyło tę uroczystość na wrzesień, jest to kwestia umowy między proboszczem a rodzicami - informuje ks. Andrzej Dębski.

Tak jest m.in. w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku. Uroczystość została przeniesiona na 20 września br., ale pod warunkiem, że dzieci do tego czasu powrócą do szkół.

W części parafii ustalenia co do terminu tegorocznej Pierwszej Komunii jeszcze trwają.
Zgodnie z zarządzeniem abp Tadeusza Wojdy, decyzja o tym kiedy w poszczególnych parafiach dzieci przystąpią do sakramentu należy tylko i wyłącznie do proboszcza i rodziców.

 

Aneta Kursa

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook