Dodana: 15 maj 2017 11:05

Zmodyfikowana: 15 maj 2017 11:07

Otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

Zakończył się remont budynku, w którym mieści się Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli. Uroczyste otwarcie miało miejsce w sobotę, 13 maja. W uroczystości uczestniczył Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdana Dyjuk. Uroczystość łączyła obchody 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz 222-lecia osadnictwa tatarskiego w Suchowoli.

Ilustracja do artykułu image007.jpg

Centrum jest obiektem Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, najstarszej organizacji religijnej polskich wyznawców islamu. Od roku 2014 prowadzona była jego gruntowana przebudowa i rozbudowa. Inwestycja została sfinansowana przez turecką instytucję rządową, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA). Jak powiedział podczas uroczystości otwarcia Mufli Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz centrum kultury powinno stać się pomostem kulturowym, z którego korzystać będą nie tylko Tatarzy.

W programie uroczystości - występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk” (Białystok) i koncert zespołu Ansambl Peregrinus (Wrocław).

W roku 1795 pułkownik tatarski Janusz Murza Tuhan-Baranowski zwrócił się do króla Fryderyka Wilhelma II z prośbą o opiekę nad szlachtą tatarską zamieszkałą na terenie zaboru pruskiego i utworzenie pułku tatarskiego na żołdzie królewskim. Król przyjął propozycję i zarządził utworzenie pułku w sile 5 szwadronów, liczących 250 towarzyszy i 250 pocztowych. Na miejsce stacjonowania wybrano tereny nad Biebrzą  i Narwią. Początkowo myślano o okolicach Sokółki, ostatecznie zdecydowano się na Suchowolę. Ostateczną umowę o osiedleniu w Suchowoli 45 rodzin tatarskich podpisali w listopadzie 1796 roku płk Janusz Baranowski i mjr Aleksander Ułan, który został dowódcą stacjonującego tu tatarskiego szwadronu. Jego zastępcą mianowano pruskiego majora von Golla. Sztab dowództwa miał swoją siedzibę w wartowni przy rynku, w samym centrum miasteczka (za: Edmund Gabrel, Suchowola. Jej przeszłość i teraźniejszość, Suchowola 2012)

Przed drugiej wojną światową w Suchowoli mieszkało kilka rodzin tatarskich. Nie ma jednak pewności,  czy byli to potomkowie żołnierzy osadzonych w roku 1796. Po drugiej wojnie światowej, w wyniku migracji ludności spowodowanej zmianą granic i nowym układem politycznym, na Podlasie przybyło wielu Tatarów z terenów Białorusi. Kilkanaście rodzin osiedliło się w Suchowoli. Społeczność tatarska wciąż jest obecna w tym mieście, stanowiącym geograficzny środek Europy.

Fot. Urząd Miejski w Suchowoli

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook