Dodana: 21 październik 2015 13:28

Zmodyfikowana: 21 październik 2015 13:28

„Orzeł Wolności” w białostockim areszcie

Od kilku tygodni grupa 7 więźniów z Aresztu Śledczego w Białymstoku tworzyła mural na dziedzińcu jednostki. Pracowali w ramach programu readaptacji społecznej skazanych.

Ilustracja do artykułu mural-wiezienia.JPG

Sztuka w różnych formach od wieków rozwija się także, a może szczególnie, w miejscach odbywania kary. Można powiedzieć, że kwitnie tam specyficzny nurt w sztuce. Potrzebę tworzenia ma przecież każdy człowiek a izolacja społeczna sprzyja ekspansji wewnętrznych, często głęboko ukrytych emocji. Oddziaływania na skazanych poprzez sztukę są od dawna cenionym narzędziem resocjalizacji.

Od początku października br. 7 skazanych uczestniczy w programie resocjalizacyjnym, którego kulminacją jest mural „Orzeł Wolności”, który powstał na więziennym dziedzińcu. Jest to wspólny projekt skazanych oraz pana Arkadiusza, plastyka prowadzącego zajęcia dla skazanych. Nad całością projektu czuwa st. szer. Anna Kondraciuk, młodszy instruktor działu penitencjarnego białostockiego aresztu.

Readaptacja społeczna skazanych musi opierać się na kontakcie ze światem zewnętrznym, ponieważ tylko wówczas ma sens. W przypadku skazanych, którzy nie mogą ze względów bezpieczeństwa korzystać z wolności w formie regularnych przepustek, świat zewnętrzny przychodzi do nich. Dzięki współpracy z takimi osobami jak pan Arkadiusz, dajemy skazanym możliwość samorealizacji w warunkach więziennych. Oprócz tego, że jest to pewna forma nagrody i praca z takim skazanym jest łatwiejsza, może on również odczuć, że potrafi tworzyć wartościowe rzeczy, a tym samym zmienić postrzeganie samego siebie. Od wielu lat podlaska Służba Więzienna korzysta z nowoczesnych narzędzi resocjalizacyjnych, często eksperymentując z nowymi formami oddziaływań na skazanych. W podlaskich jednostkach penitencjarnych działają liczne kola plastyczne, rękodzielnicze, zespoły muzyczne, pracownie rzeźbiarskie, grypy teatralne, powstają filmy krótkometrażowe. Warunkiem uczestnictwa w tego typu zajęciach jest zawsze pozytywna opinia przełożonych, zawsze bierzemy też pod uwagę względy bezpieczeństwa jednostki oraz obywateli.

 

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego

Służby Więziennej w Białymstoku

kpt. Michał Zagłoba

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook