Dodana: 18 lipiec 2021 18:52

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2021 18:52

#OdkrywamyPodlaskieGminy – Poświętne

Na facebook’owym profilu Województwa Podlaskiego trwa akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. Co tydzień przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Poświętne.

Widok z góry na kościół. Na pierwszym planie tablca z napisem: Skąd nazwa Poświętne?

Położona jest w dorzeczu górnej Narwi z jej dopływami Lizą oraz Szeroką Strugą, w południowo-zachodniej części regionu. Graniczy z sześcioma gminami: Suraż, Wyszki, Brańsk, Nowe Piekuty i Sokoły. Zapraszamy do gminy Poświętne!

W liczbach

Powierzchnia gminy wynosi 114,33 km kw i stanowi 3,83% powierzchni powiatu białostockiego. „Składają się” na nią: 34 sołectwa, 35 miejscowości; liczy 3 680 mieszkańców (dane z 2012 r.).

Nowoczesna gmina

W gminie funkcjonuje nowoczesny ośrodek zdrowia wraz z apteką. Jest doskonale wyposażona szkoła podstawowa z pełnym zapleczem sportowym. Znajdziemy tu również bezpieczne place zabaw w Pietkowie i Gołębiach, pracownie multimedialne, kort tenisowy oraz sportowe siłownie plenerowe.

Na potrzeby społeczności lokalnej wybudowano świetlice wiejskie w Grochach, Wilkowie Starym, Brzozowie Starym oraz zmodernizowano i wyremontowano świetlice w Zdrodach Nowych, Porośli Wojsławach oraz remizo-świetlice w Poświętnem i Pietkowie.

W 2019 r. powstał Dom Kultury w Poświętnem, gdzie swoją siedzibę ma również Gminna Biblioteka Publiczna.

Dom kultury.

Naturalne bogactwo

Gmina Poświętne jest bogata w pomniki przyrody. W parku podworskim w Pietkowie drzew pamiętających czasy rodziny hrabiów Starzeńskich znajdziemy kilkanaście - to m.in. klon czerwonolistny i wiekowe modrzewie. Prawdziwy jednak wielowiekowy okaz – ponad pięćsetletni dąb Rudosław – rośnie w lesie Siudymach, oddzielającym Pietkowo od Daniłowa.

By zobaczyć żeremia bobrów i odpocząć od miejskiego klimatu, warto się wybrać do lasu Zwierzyniec niedaleko Pietkowa. Można tu też zobaczyć malowniczo położone stawy.

Droga kamienista wśród zieleni.

Turystyka na łonie natury

Czyste powietrze, kompleksy leśne z dużą ilością runa i zwierzyny łownej, tworzą wymarzone warunki dla turystów spragnionych ciszy i kontaktu z naturą.

Gmina posiada trzy ścieżki rowerowe o łącznej długości 72 km i trzy szlaki konne. Prowadzą one po ciekawych przyrodniczo miejscach, zahaczając o perełki architektury.

Ślady przeszłości

W gminie Poświętne zachowało się wiele różnego rodzaju zabytków. Stanowi ona ciekawy teren dla historyków.

Do najważniejszych śladów przeszłości należą:

  • Plebania rzymskokatolicka z II połowy XVIII wieku w Pietkowie.
  • Park podworski z XVIII wieku w Pietkowie.
  • Cmentarz rzymskokatolicki z początku XVIII wieku w Pietkowie (grób hrabiów Starzeńskich).
  • Wiatrak koźlak, drewniany z 1875 roku we wsi Brzozowo Chrzczony.
  • Ceglany neogotycki kościół z początków XX wieku (1906 - 1907) w Poświętnem.
  • Zabytkowy ołtarz w kościele parafialnym pw. św. Anny w Pietkowie.

Cennymi obiektami sztuki ludowej są też krzyże i kapliczki przydrożne, np. murowana kapliczka z XVIII w., zwana „Latarnią Zmarłych”, usytuowana przy drodze z Pietkowa do Kamiennego Dworu.

Kościół na wzgórzu.

Kulturalne Poświętne

Na terenie gminy odbywają się liczne imprezy kulturalne. Do najciekawszych należą:

  • Święto Pułkowe 10. Pułku Ułanów Litewskich organizowane w maju na pamiątkę wydarzeń w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
  • Uroczystości patriotyczne obchodzone na początku października w miejscowości Łukawica w rocznicę pacyfikacji wsi w 1863 r.
  • Święta Niepodległości Polski, Konstytucji 3 Maja, Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców, obchody uroczystości bitwy pod Lizą upamiętniające wydarzenia z czerwca 1943 r.
  • Festyny i pikniki rodzinne, turnieje piłki nożnej, spotkania opłatkowe.

 

źródło: Urząd Gminy Poświętne
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook