Dodana: 28 lipiec 2020 09:12

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2020 09:41

Obchody setnej rocznicy bitwy pod Janowem

Sto lat temu, żołnierze 13. Pułku Ułanów Wileńskich w okolicy Janowa, Trofimówki, Kupliska, Wyłud i Rykaczewa toczyli walki z sowiecką 15 dywizją III Korpusu Kawalerii Gaja, powstrzymując na kilkadziesiąt godzin ich marsz na zachód Europy. Uroczystość uczczenia rocznicy tych wydarzeń z udziałem Wiesławy Burnos, członek zarządu województwa, odbyła się w sobotę (25.07) w Janowie.

Ilustracja do artykułu 100 rocznica Bitwy pod Janowem (27 of 30).jpg

Zdaniem historyków bitwa umożliwiła bezpieczny odwrót polskich formacji bojowych oraz ewakuację materiału wojennego transportem kolejowym. Dzięki temu manewrowi znaczna część oddziałów Wojska Polskiego nie została rozbita i stała się wsparciem w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 r.  

Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętego Jerzego w Janowie. Następnie jej uczestnicy przenieśli się do Kolonii Kizielany, gdzie odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 25 lipca 1920 r.

- Spotykamy się tu, w miejscu, które urzeka swoją prostotą. Kamień polny i krzyż. Niech poświęcenie tego kamienia, który jest pomnikiem wraz z tablicą upamiętniającą będzie symbolem naszego hołdu, który oddajemy żołnierzom tu poległym oraz wyrazem wdzięczności ich rodzinom. – mówiła Wiesława Burnos.

Podkreśliła, że uroczystość ma dla niej charakter osobistym, ze względu na to, że jej dziadek walczył na tych ziemiach jako 20-letni chłopak.

- My spadkobiercy dziejów naszej małej i dużej ojczyzny, mamy tutaj sposobność i obowiązek mówić swojemu społeczeństwu u światu prawdę o wielkim  poświęceniu naszych przodków. Ich patriotyzm wyrażał się ceną przelanej żołnierskiej krwi w obronie polskości – dodała.

Na zakończenie ceremonii zostały złożone wieńce i wiązanki. W uroczystościach wzięli udział m.in. mieszkańcy Gminy Janów, członkowie rodzin ułanów wileńskich oraz organizacji i stowarzyszeń kultywujących tradycje 13 Pułku Ułanów z Kielc i Wilna, a także przedstawiciele społeczności tatarskiej w Polsce.

Cezary Rutkowski, Małgorzata Sawicka

fot. UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook