Dodana: 14 wrzesień 2020 14:33

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2020 14:33

Obchody 73. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

73 lata temu na świat przyszedł bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan nierozerwalnie związany z naszym regionem. W niedzielę (13.09) w Suchowoli odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wzięli w nich udział m.in. członkowie rodziny legendy Solidarności, przedstawiciele rządu i samorządu, okoliczni mieszkańcy. Zarząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa.

Ilustracja do artykułu 73. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki (8 of 14).jpg

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w małej wsi Okopy w gminie Suchowola. W miejscowej parafii został ochrzczony, tu uczęszczał na msze święte. I w tym właśnie kościele w niedzielę odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą urodzin legendarnego duchowego kapelana Solidarności, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (SB).

Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, podkreślając wagę tej rocznicy, wspomniała Mariannę Popiełuszko - matkę, kobietę niezwykłą, osobę, z której należy brać przykład.

- "Ja jestem ból do samego nieba" - tak powiedziała Marianna Popiełuszko po śmierci swojego syna, a ćwierć wieku później, w piękny, słoneczny, czerwcowy dzień doczekała się chwili niezwykłej - jej syn został włączony w poczet Błogosławionych Kościoła  - mówiła marszałek Burnos. - Marianna Popiełuszko i błogosławiona Marianna Biernacka, obie z naszych stron, dwie proste kobiety, których życie wyznaczała praca i modlitwa, mogą być dla nas przykładem, jak można pięknie żyć będąc z Panem Bogiem" - podkreśliła.

Kwiaty, modlitwa, występy artystyczne

Mszę św. poprzedziło złożenie wieńców pod pomnikiem ks. Jerzego w parku miejskim w Suchowoli. Spotkali się tu mieszkańcy, przyjaciele, członkowie rodziny, przedstawiciele władz, m.in. Marcin Sekściński, wicewojewoda podlaski oraz Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli, upamiętniając w ten sposób postać kapłana. Listy okolicznościowe wystosowali Elżbieta Witek, marszałek sejmu oraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po liturgii odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”, nawiązującego swym tytułem do życiowego motta kapelana: „Zło dobrem zwyciężaj”. Obchody zakończył spektakl „Litania wolności” w wykonaniu artystów scen warszawskich, ze szczególnym udziałem aktora Adama Woronowicza.

Uroczyste obchody 73. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały wsparte finansowo przez samorząd województwa.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską (MO). Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został uroczyście beatyfikowany.tekst: Anna Augustynowicz
fot. Krzysztof Bochenko

facebook