Dodana: 7 czerwiec 2021 16:06

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2021 08:36

Moc atrakcji na „Biesiadzie u Hrabiego” w Sztabinie

Lokalne wyroby rękodzielnicze, przepyszne potrawy regionalne, występy artystyczne, ale przede wszystkim wizyta Karola Brzostowskiego – w niedzielę (6.06) w Sztabinie odbyła się „Biesiada u Hrabiego”. Uczestniczyła w niej Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Trzy osoby na scenie. Do mikrofonu przemawia Wiesława Burnos.

Uroczystość oficlajnie rozpoczął efektowny wjazd hrabiego bryczką na boisko szkolne. 

Rzeczpospolita Sztabińska

Zasługi możnowładcy dla Sztabina i okolic są nieocenione. To on ofiarował poddanym wolność, niezależność gospodarczą i opiekę socjalną. Zrezygnował z kariery w sztabie wojsk Królestwa Kongresowego, ratując odziedziczone gospodarstwo i tworząc Rzeczpospolitą Sztabińską.

- Karol Brzostowski w  początkowo okropnie zadłużonych i zaniedbanych – włościach sztabińskich odziedziczonych po matce, stworzył kwitnący gospodarnością, zasobnością i pionierską nowoczesnością majątek przemysłowo-rolniczy z hutami szkła i żelaza oraz fabryką maszyn rolniczych – mówiła Wiesława Burnos. - To prawdziwa przyjemność móc uczestniczyć w wydarzeniu poświęconemu tak wybitnej postaci.

Na sztabińskim boisku odbyły się występy zespołów, m.in. z Dolistowa oraz Augustowa, kiermasz rękodzieła i potraw regionalnych. Na dzieci czekała moc atrakcji.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego.  Wzięli w nim udział m.in.: Mieczysław Baszko – poseł na sejm, Jarosław Karp – wójt Sztabina, Bogdan Dyjuk i Paweł Wnukowski – radni wojewódzcy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Lokalny reformator

Hrabia Karol Brzostowski (1796-1854) całe życie poświęcił dla dobra swych poddanych. Przysłużył się cywilizacyjnemu rozwojowi całego kraju. Inteligencja, talent, silna wola i przedsiębiorczość pozwoliły mu podjąć reformę polskiej wsi – doprowadził do oczynszowania i uwłaszczenia, co dało początek rewolucyjnym zmianom w dziedzinie rolnictwa.

Stworzona przez niego Rzeczpospolita Sztabińska, wspólnota na skalę europejską, była nie tylko osiągnięciem społecznym, ale stanowiła również przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa rolno–przemysłowego.

Uruchomił hutę szkła, żelaza, fabrykę narzędzi, a także pierwszy telegraf. Stworzył Fundację Sztabińską, po której do dziś pozostały kościół czy szkoły w Krasnoborkach, Kryłatce, Sosnowie i Sztabinie.


oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook