Dodana: 8 sierpień 2022 15:26

Zmodyfikowana: 16 sierpień 2022 15:16

Kulinarne zmagania gospodyń wiejskich na pikniku w Orzeszkowie k. Hajnówki

Konkurs dla kół gospodyń wiejskich „Bitwa Regionów”, występy miejscowych zespołów, zabawy dla najmłodszych oraz koncert na zakończenie - to tylko niektóre z atrakcji Pikniku z Produktem Polskim. Impreza odbyła się w sobotę (6.08) we wsi Orzeszkowo k. Hajnówki. Była to również okazja to wręczenia symbolicznego czeku z dotacją z budżetu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie. Czek na kwotę 25 tys. zł przekazał strażakom Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Uczestnicy wydarzenie na scenie, niektórzy z nich trzymają w rękach czeki

Piknik promujący polskie produkty przyciągnął do niewielkiej podhajnowskiej miejscowości liczną grupę osób. Na spotkanie zorganizowane przy remizie strażackiej przybyli m.in. samorządowcy, gospodynie z kół gospodyń wiejskich oraz okoliczni mieszkańcy.

Zgromadzonych gości powitał m.in. Marek Malinowski, członek zarządu województwa, dziękując poszczególnym instytucjom za przygotowanie imprezy.

- Chciałbym podziękować pani wójt za organizacje tego pikniku, ale także instytucjom, które wsparły to wydarzenie m.in. Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dziękuję również wszystkim kołom gospodyń wiejskich za to, że kultywujecie tę piękną podlaską tradycję przygotowywania dań pochodzących z powiatu hajnowskiego związanych z Puszczą Białowieską – mówił.

Podkreślał również dobrą współpracę między samorządem województwa a gminą Hajnówka, szczególnie przy pozyskiwaniu środków unijnych, jak i tych z budżetu województwa.

Przemawiający mężczyzna

Podczas wydarzenia obecny był również senator Jacek Bogucki, który odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Prezes zaznaczał w nim m.in. poparcie dla tego typu przedsięwzięć oraz doskonałą jakość polskich produktów.

Uczestników pikniku witali także m.in. Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka oraz Jarosław Zieliński, Poseł na sejm RP.

Bitwa na przysmaki

W kulinarnych zmaganiach wzięło udział sześć kół gospodyń wiejskich z powiatu hajnowskiego. Przygotowały one specjalne dania, które oceniała komisja konkursowa. Jednym z nich były placuszki z żółciaka siarkowego.

- Dzisiaj na „Bitwę Regionów” przygotowałyśmy danie konkursowe z żółciaka siarkowego, a konkretnie kotlety z tych grzybów, potocznie nazywanych „bystraki”. Jest to taka huba rosnąca na drzewie. Oprócz tego mamy sernik z makiem, mamy pleśniaka, słoninkę -   tłumaczyła Agnieszka z KGW „TeraMiśki”.

Z kolei zwyciężczynie, KGW w Narwi, które otrzymały nagrodę pieniężną – 1 tys. zł oraz awans do etapu wojewódzkiego – półfinału „Bitwy Regionów” przygotowały babkę ziemniaczaną tzw. „hopkę”.

- Różni się ona od tradycyjnej babki tym, że ma kaszę jęczmienną w składzie, jest na nią bardzo dużo chętnych. Piekły to nasze babcie – podkreślała Ala Szadkowska z KGW w Narwi.

Mężczyzna przekazuje kobiecie czek

O dalszych etapach konkursu mówił Henryk Dębowski, członek białostockiej rady miejskiej, który podczas konkursu pełnił rolę wiceprzewodniczącego komisji konkursowej.

- Dzisiejszy konkurs jest już trzynastym spotkaniem w naszym województwie, to jest pierwszy etap powiatowy, kolejny etap będzie wojewódzki, po którym wybrane jedno koło będzie nas reprezentować w konkursie ogólnokrajowym – tłumaczył. - Jesteśmy dumni z tych potraw chcielibyśmy, żeby to dziedzictwo kulinarne było przekazywane kolejnym pokoleniom – dodawał.

Ku zadowoleniu wszystkich zgromadzonych można było spróbować wszystkich specjałów przygotowanych przez gospodynie i samemu ocenić ich smak. Z czego wszyscy uczestnicy pikniku chętnie korzystali.

Czek dla OSP Orzeszkowo

W trakcie imprezy wręczono również symboliczny czek, który opiewał na kwotę 25 tys. zł. Odebrała go z rąk Marka Malinowskiego Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka.

Jak zaznaczał przy przekazaniu czeku Marek Malinowski, dofinansowanie z budżetu województwa dla ochotniczych straży pożarnych w 2022 r. jest rekordowe. Przeznaczono na ten cel 2,8 mln zł dla ponad 300 jednostek OSP ze 110 gmin.

Mężczyzna przekazujący czek

Przyznane pieniądze to jedna z pierwszych dotacji z puli przeznaczonej na wsparcie dla strażaków. Dzięki środkom zostanie zakupiony niezbędny sprzęt.

- 25 tys. zł, które otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym, przeznaczymy na system powiadamiania DSP, deskę ratowniczą i szyny Kramera. To takie pierwsze potrzeby. Dosyć precyzyjnie mamy to określone, ponieważ w tym roku na jesieni przystępujemy do alarmowego systemu krajowego - wymieniała Marzena Iwaniuk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie.

Mężczyzna trzymający dziecko

O oprawę muzyczną pikniku zadbały lokalne zespoły ludowe. Wystąpili m.in. „Czyżowianie” oraz Chór Leśników Puszczy Białowieskiej.

Na zakończenie pikniku odbył się koncert „Dla Orzeszkowa”. Zaprezentowały się na nim takie zespoły jak „Ruczajok”, „Orlanie”, „Lailand” oraz Siostry Ostapczuk. Piknik został zorganizowany przez Urząd Gminy Hajnówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach.

***

Ogólnopolski konkurs „Bitwa Regionów” jest największym konkursem kulinarnym skierowanym do kół gospodyń wiejskich. Jest organizowany od siedmiu lat. Jego ideą jest promowanie polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folklor, a przede wszystkim promocji produktów lokalnych.

W ramach konkursu zaplanowano blisko trzysta wydarzeń, w tym ponad dwieście powiatowych, 16 wojewódzkich i 1 finał ogólnopolski.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook