Dodana: 17 styczeń 2021 18:18

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2021 13:41

Kolejni podlascy Terytorialsi złożyli przysięgę

35-ciu żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” złożyło w niedzielę (17.01) przysięgę wojskową. Jest to pierwsze zaprzysiężenie w 2021 roku. Podczas uroczystości marszałka Artura Kosickiego reprezentował Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

Żołnierze 1. PBOT składający przysięgę. Na pierwszym planie widoczny poczet sztandarowy.

Uroczystość odbyła się w klubie 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Słowa roty przysięgi złożyli ochotnicy, którzy zakończyli pierwszy etap szkolenia przez jaki przechodzi każdy z kandydatów na Terytorialsa. Zaprzysiężenie odbyło się w warunkach ograniczeń sanitarnych i ze zmniejszoną liczbą gości.

List gratulacyjny do nowych żołnierzy 1. PBOT skierował Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Dziękował w nim za podjęcie decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego.

- Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej składacie zobowiązanie wobec mieszkańców Waszej najbliższej okolicy. Deklarujecie pomoc w sytuacjach kryzysowych zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Jestem przekonany, że w chwili próby spełnicie dziś dane przyrzeczenie. Niech inspiracją dla 1. PBOT będzie płk Władysław Liniarski „Mścisław”, który walczył z okupantem niemieckim i doświadczył represji oraz szykan ze strony okupantów komunistycznych – napisał minister Błaszczak gratulując ochotnikom decyzji wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej jako okazanego szacunku dla wartości patriotycznych oraz troski o dobro Ojczyzny i obywateli.

Marszałek Artur Kosicki napisał w liście skierowanym do nowo zaprzysiężonych żołnierzy, że z radością i satysfakcją przyjmuje systematyczny rozwój 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyraża również radość, że w jej szeregi wstępują nowi, liczni ochotnicy. Dodaje, że żołnierze tej formacji wojskowej sprostali wyzwaniom trudnej codzienności spowodowanej sytuacją epidemiologiczną w kraju.

- Mnóstwo jest przykładów Waszej codziennej, ofiarnej służby. Z wielkim oddaniem i poświęceniem, czynnie pomagacie szpitalom, służbom sanitarnym i innym instytucjom w walce ze skutkami pandemii. Ogromne znaczenie ma również Wasza nieustanna pomoc niesiona zwykłym obywatelom – napisał Marszałek Województwa Podlaskiego w liście odczytanym na uroczystości przez Tomasza Szeweluka, Sekretarza Województwa Podlaskiego.

Płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. PBOT podkreślił, że służba wojskowa jest drogą zaszczytną i jednocześnie wymagającą. Zaznaczył, że ochotnicy już na samym jej początku wykazali się determinacją oraz wytrwałością.

- Zdecydowaliście się zostać żołnierzami Wojska Polskiego w czasie walki z niewidzialnym wrogiem. Jednocześnie przyszło Wam się szkolić w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zapewniam Was, że dalej również nie będzie łatwo, ale naprawdę warto. Jestem przekonany, że wszystkie te okoliczności zahartują Was do niesienia pomocy zawsze i wszędzie bez względu na przeciwności losu. Życzę Wam niesłabnącej siły oraz nieustającej wytrwałości - zwrócił się do Terytorialsów dowódca.

Żołnierze, którzy złożyli uroczystą przysięgę wojskową oficjalnie rozpoczęli 3-letni cykl wyszkolenia. W jego trakcie ochotnicy przechodzą przez szkolenie indywidualne, gdzie nabywają wiedzy z zakresu udzielania pomocy medycznej oraz wiedzy teoretycznej. Terytorialsi uczą się również za pośrednictwem platformy e-learnigowej uczestnicząc zdalnie w zajęciach. Kolejnym etapem nauki jest szkolenie specjalistyczne. Skupia się ono na przydziale żołnierza do konkretnej funkcji pełnionej w danym pododdziale. Z kolei w czasie ostatniego etapu żołnierze przygotowywani są do pracy zespołowej w terenie np. w mieście lub w górach.

Żołnierze-ochotnicy przechodzą przeszkolenie w dni wolne od pracy i nauki, minimum dwa dni w miesiącu. Każdy z nich ma obowiązek udziału w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym prowadzonym najczęściej na poligonach wojskowych.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) stanowią jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych tj. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna oraz Wojska Specjalne. Powstały w 2017 roku. Obecnie są w procesie formowania, którego zakończenie jest planowane w 2021 roku. Wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładane 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w całym województwie. Terytorialsi pełnią służbę w obszarze swojego zamieszkania i do ich głównych zadań należy obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności, która polega m.in. na zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia oraz prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczych, samodzielnych operacji przeciwdywersyjnych oraz przeciwdesantowych, czy współdziałania z Wojskami Lądowymi w działaniach obronnych.

W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 2 tys. żołnierzy.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Dariusz Piontkowski, wiceminister Edukacji i Nauki, poseł Jarosław Zieliński oraz Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

List marszałka.

tekst i fot.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook