Dodana: 10 listopad 2019 21:37

Zmodyfikowana: 11 listopad 2019 12:51

Jubileusz 20-lecia samorządowego Powiatu Wysokomazowieckiego

- To dla mnie zaszczyt pełnić funkcję starosty w takim powiecie - mówił Bogdan Zieliński, starosta wysokomazowiecki, podczas obchodów 20-lecia samorządowego Powiatu Wysokomazowieckiego, połączonych ze 100-leciem powstania powiatów w niepodległej Polsce. Niedzielna (10.11) uroczystość była okazją do podsumowań, wręczenia upominków i odznaczeń dla osób zasłużonych. Uczestniczył w niej Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 20-lecie samorządowego Powiatu Wysokomazowieckiego-47.jpg

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą św. celebrowaną przez ks. bpa Janusza Stepnowskiego. Następnie odbyła się uroczysta rada powiatu, podczas której przybyłych gości powitał Bogdan Zieliński, starosta wysokomazowiecki. Starosta nawiązał do 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił ogromną wagę obu wydarzeń, ich wartość zarówno dla całego kraju, jak i lokalnej społeczności wysokomazowieckiej - społeczności wyjątkowej, jak mówił.

- Miłość do Boga i Ojczyzny, przywiązanie do wartości chrześcijańskich i narodowych, pochodzenie szlacheckie, ciężka praca bez oglądania się na innych - to znaki szczególne naszych mieszkańców. Te cechy były dostrzegane przy powołaniu naszego powiatu w wyniku reformy administracyjnej z przełomu lat 1998 i 1999, na mocy której pojawił się samorządowy Powiat Wysokomazowiecki, skupiający 10 gmin. To bez wątpienia wielki sukces ludzi marzących o samorealizacji, mieszkańców małych ojczyzn - podkreślał starosta.

Dr Krzysztof Sychowicz, naczelnik Biura Badań Historycznych oddziału IPN w Białymstoku, przybliżył uczestnikom historię samorządu wysokomazowieckiego. W swoim wystąpieniu akcentował wagę reformy, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego i miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie.

"Waćpanowie" za zasługi dla powiatu

Niedzielna uroczystość była też okazją do uhonorowania osób, które w wyjątkowy sposób współpracują z powiatem, przyczyniając się do jego rozwoju. Złotego "Waćpana Wysokomazowieckiego" otrzymał z rąk starosty Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Srebrne statuetki trafiły do: ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz senatora elekta, byłego posła na sejm, Jana Boguckiego.

Marek Olbryś pogratulował dotychczasowych osiągnięć obecnym władzom powiatu oraz wyraził radość, że może uczestniczyć w tak wyjątkowym jubileuszu. W imieniu zarządu województwa, wraz z obecnymi podczas uroczystości radnymi sejmiku: Łukaszem Siekierko i Jarzym Leszczyńskim oraz ustępującymi radnymi, posłami elektami: Aleksandrą Szczudło i Stefanem Krajewskim wręczył staroście Zielińskiemu pamiątkowy grawerton.

Niedzielna uroczystość zgromadziła wielu gości. Znaleźli się wśród nich m.in. posłowie na sejm, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, komendanci policji, duchowieństwo, mieszkańcy.


(aa)

facebook