Dodana: 26 luty 2020 15:05

Zmodyfikowana: 26 luty 2020 15:05

Infrastruktura drogowa na pograniczu polsko-białoruskim

W środę (26.02) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się spotkanie w sprawie infrastruktury transportowej na pograniczu polsko-białoruskim. Wzięli w nim udział m.in. Władimir Josifowicz Deszko, Zastępca Przewodniczącego Komitetu Obwodowego i Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Spotkanie ws. polsko-białoruskiej infrastruktury transportowej 05.jpg

Wicemarszałek Marek Olbryś zwracając się do zebranych podkreślił, iż oba regiony bardzo dobrze się rozwijają; dodał, że liczy na dobrą i pozytywną  współpracę, a spotkania takie jak to dzisiejsze w tak licznym gronie na pewno zaowocują korzystnymi decyzjami na przyszłość.

 

Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. na temat utworzenia międzynarodowego szlaku transportowego, zarówno kolejowego, jak  i drogowego na odcinkach od Mińska do Białegostoku. Szlak miałby przebiegać po strony białoruskiej od Mińska przez Lidę, Grodno i Bruzgi i po stronie polskiej od Kuźnicy przez Sokółkę, Czarna Białostocką do Białegostoku.

Jednym z punktów spotkania było też włączeniu ruchu tranzytowego z Białorusi w międzynarodową trasę Via Carpathia, gdzie Białystok pełnić będzie funkcję głównego centrum tranzytowo – przeładunkowego Polski północno-wschodniej.

 

Rozmawiano też o planach rozbudowy linii kolejowych  od Białegostoku do granicy w Kuźnicy.

 

Uczestnicy spotkania – zarówno ze strony polskiej jak i białoruskiej wyrazili potrzebę częstszych spotkań dwustronnych.

 

Aneta Kursa
red. Małgorzata Półtorak

 

facebook