Dodana: 28 marzec 2017 13:06

Zmodyfikowana: 28 marzec 2017 13:06

Grabówką zajmie się Trybunał Konstytucyjny

Pięćdziesięciu posłów PO, z inicjatywy – Roberta Tyszkiewicza, Andrzeja Halickiego, Arkadiusza Myrchy, Józefa Lasoty – złożyło 22 marca wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP, a także z ustawą o samorządzie gminnym, rozporządzenia Rady Ministrów uchylającego utworzenie gminy Szczawa i gminy Grabówka.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

28 lipca 2015 nową gminę Grabówka powołał rząd Ewy Kopacz. Została wydzielona z gminy Supraśl, a w jej skład weszły wsie Sobolewo, Grabówka, Zaścianki, Henrykowo, Sowlany. Samorząd miał rozpocząć funkcjonowanie 1 stycznia 2016 r, ale rząd Beaty Szydło zdecydował 28 grudnia 2015, że Grabówka nie odłączy się od gminy Supraśl.

- Uważamy, że rozporządzenie Rady Ministrów zostało podjęte z naruszeniem formalności, przewidzianych dla tego typu aktów prawnych – mówił podczas konferencji prasowej w Grabówce Robert Tyszkiewicz. - Nastąpiło również naruszenie Konstytucji RP, ponieważ nie przeprowadzono obligatoryjnych w takich przypadkach konsultacji społecznych.

Poseł podkreślił, że oczekuje zarządzenia takich konsultacji przez Trybunał Konstytucyjny.

- Władza publiczna ma obowiązek działania na rzecz społeczności lokalnych, także tych najmniejszych – dodawał poseł Andrzej Halicki.

Swoich emocji nie krył Tadeusz Karpowicz, sołtys Grabówki, znany z wieloletniej działalności na rzecz powstania nowej gminy.

- W obecnej sytuacji jesteśmy przez Supraśl, do którego obecnie należy Grabówka traktowani po macoszemu. Mimo tego, że mamy więcej mieszkańców, jest u nas dużo mniej inwestycji. - To skandaliczne, że niektórzy w Grabówce dalej nie mają kanalizacji czy wodociągów – podsumowywał.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook