Dodana: 28 wrzesień 2020 19:28

Zmodyfikowana: 2 marzec 2021 08:53

Dzień z bł. ks. Michałem Sopoćko

W poniedziałek (28.09) odbyła się w ramach Dni Patronalnych Miasta Białegostoku uroczysta Gala wręczenia nagród „Michały 2020” w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

Gala wręczenia nagród „Michały 2020”. Widoczna scena

W dniach 27-28 września 2020 roku, obchodzimy Dni Patronalne Miasta Białegostoku. Ze powodu epidemii dni te mają w tym roku specyficzny charakter. Aby umożliwić jak największej liczbie osób włączenie się w obchody Archidiecezja Białostocka przygotowała 12 godzinną internetową audycję poświęconą osobie, działalności i dziedzictwie jakie pozostawił bł. ks. Michał Sopoćko. Jedną z części porządku wydarzenia była uroczysta Gala wręczenia nagród osobom czynnie zaangażowanych w działalność polegającą na krzewieniu Bożego Miłosierdzia w Polsce i zagranicą. Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach: Apostoł Miłosierdzia – nagroda specjalna, Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce, Świadek Miłosierdzia Bożego w Świecie oraz Wychowawca Miłosierdzia.  

W tym roku nagrodę specjalną otrzymał abp Henryk Hoser SAC, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości. W imieniu arcybiskupa statuetkę odebrał abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki, który przypomniał zebranym duży wkład duchownego w głoszeniu świadectwa o Bożym Miłosierdziu.

- Chciałbym przy okazji dodać, że abp Hoser był przez dwie kadencje przełożonym Legii Miłosierdzia Bożego we Francji. Przez wiele lat głosił świadectwo w Paryżu, gdzie publiczne głoszenie o Miłosierdziu Bożym było zakazane. Do dzisiaj kult Miłosierdzia Bożego jest tam obecny i abp Hoser ma w tym swój udział i na pewno na to wyróżnienie zasłużył – powiedział arcybiskup Wojda.

Wśród laureatów w kategorii Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce znaleźli się:

Jerzy Rozwadowski – wieloletni propagator i uczestnik nabożeństw w kaplicy przy ul. Poleskiej. Jego działalność na rzecz kultu Miłosierdzia Bożego przejawia się w organizowaniu modlitw porannych, drukowania śpiewników, prowadzenie śpiewów. Jest zaangażowany w modlitewnych grupach formacyjnych dając tym samym piękny przykład życia chrześcijańskiego.

siostra Elżbieta Fedorowicz – pełniła przez wiele lat urząd wikarii generalnej i mistrzyni junioratu w Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego (ZSJM). Zaangażowana w przebieg procesu beatyfikacyjnego bł. ks. Michała Sopoćki, założyciela ZSJM. Uczestniczyła prawie we wszystkich sesjach procesowych, spisując zeznania świadków.

Nagrodę w kategorii Świadek Miłosierdzia Bożego w Świecie otrzymała:

Urszula Grzegorczyk – inicjatorka wielu szczytnych inicjatyw na rzecz kultu Miłosierdzia Bożego m.in. drukowanie i rozpowszechnianie obrazków i folderów o Bożym Miłosierdziu, założenie fundacji finansującej odrestaurowanie oryginalnego wizerunku Jezusa Miłosiernego oraz stworzenie ogólnodostępnej cyfrowej kopii tego obrazu oraz stworzenie strony internetowej www.faustyna.eu propagującej Miłosierdzie Boże w dziewięciu językach. Jest organizatorem licznych pielgrzymek do Wilna.   

Nagrodzony statuetką „Michałem 2020” w kategorii Wychowawca Miłosierdzia został:

ks. Janusz Zachęcki – proboszcz parafii p.w. św. Krzyża – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Co cztery lata organizuje Kongres Miłosierdzia Bożego. Założył dwa stowarzyszenia zajmujące się działalnością formacyjną, edukacyjną i wychowawczą. Ponadto prowadzi nabożeństwa do bł. Michała, oraz pisze pracę doktorską o Miłosierdziu Bożym. Podjął starania, aby bł. ks. Michał Sopoćko był patronem Myśliborza.

W Gali uczestniczyli m.in. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej oraz lokalni samorządowcy.

Wydarzenie miało na celu przekazywanie wiedzy i promowanie osoby bł. ks. Michała Sopoćki, Patrona Białegostoku.

 

tekst i fot.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook