Dodana: 28 lipiec 2021 09:39

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2021 08:37

Dotacje na inwestycje w gminach Zabłudów, Michałowo, Ciechanowiec i Miastkowo

814 energooszczędnych punktów świetlnych i nowa świetlica wiejska - to projekty, które otrzymały wsparcie z funduszy europejskich. Zarząd województwa na posiedzeniu w środę, 28 lipca, przyznał 1,4 mln zł dotacji na inwestycje, zgłoszone przez Lokalne Grupy Działania (LGD).

Dotacja dla LGD

Gmina Zabłudów wymieni 415 energochłonnych opraw oświetleniowych sodowych na oprawy typu LED oraz wybuduje 29 nowych punktów w technologii LED oraz zamontuje tzw. inteligentny system sterowania oprawami. Koszt tej inwestycji wyniesie 843 tys. zł, a dofinansowanie blisko 700 tys. zł. Jej realizacja zapewni oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Dotacja dla Zabłudowa

Natomiast gmina Michałowo zamontuje 80 nowych punktów świetlnych LED, z tego 29 w Michałowie, 42 w  Kobylance i 9 w Tylwicy-Majątek. Zapłaci za to 557 tys. zł, a dofinansowanie pokryje 297 tys. z. Oświetlenie będzie energooszczędne, dlatego nie wpłynie negatywnie na stan środowiska.

Dotacja dla Michałowa

Oba projekty pochodzą z LGD - Puszcza Knyszyńska.

Korzyści ekonomiczne

Dotacja dla Ciechanowca

Gmina Ciechanowiec również zdecydowała się na zmianę oświetlenia. Wykona 17 punktów świetlnych, a zmodernizuje 302. Wszystkie będą w technologii LED. Koszt inwestycji wyniesie 612 tys. zł, a dofinansowanie sięgnie 300 tys. zł. To z kolei projekt Stowarzyszenia LGD „Brama na Podlasie”.

- Wymiana oświetlenia na nowe, energooszczędne przyniesie wiele korzyści mieszkańcom. Poprawi się bezpieczeństwo na ulicach, spadnie też zużycie energii elektrycznej, co da wymierne korzyści ekonomiczne. LED-owe źródła światła korzystnie wpływają na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla - zauważył marszałek Artur Kosicki.

Świetlica w Tarnowie

Dotacja dla Miastkowa

Natomiast gmina Miastkowo wyremontuje lokal użytkowy w Tarnowie i zaadaptuje go na świetlicę wiejską. Projekt został wybrany w konkursie LGD Stowarzyszenie „Sąsiedzi”. W obiekcie zostaną wymienione posadzki, pokrycie dachowe, pomalowane ściany i sufity, zrobiona opaska wokół budynku. Będzie również wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna i sanitarna.

Prace będą kosztować 116 tys. zł, dotacja pokryje 98 tys. zł.

Dofinansowanie pochodzi z funduszy europejskich.

Barbara Likowska-Matys
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook