Dodana: 6 lipiec 2021 12:23

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2021 13:45

Dotacja na zabytkowy kościół w Kundzinie

W planach Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kundzinie w powiecie sokólskim duże prace modernizacyjne. Planowany jest remont dachu i instalacji elektrycznej zabytkowego kościoła. 35 tys. zł dotacji z budżetu województwa pozwoli przygotować niezbędną do rozpoczęcia prac dokumentację budowlaną. Umowę na dofinansowanie podpisała w poniedziałek, 5 lipca, Wiesława Burnos, członek zarządu województwa oraz ks. Grzegorz Kułakowski, proboszcz parafii.

Ks. Grzegorz Kułakowski i Wiesława Burnos ściskają dłonie. Ksiądz trzyma umowę.

– Przyznana dotacja to pieniądze na rzecz naszego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwa, o które należy dbać szczególnie – bez opieki lokalne zabytki powoli niszczeją – powiedziała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Podkreśliła też, że działania obecnego zarządu województwa w zakresie zachowania dziedzictwa, wsparcia w obszarze ochrony zabytków widać wyraźnie w całym regionie.

To wsparcie trafi teraz do Kundzina. Miejscowa, zabytkowa świątynia wymaga prac remontowych, do których przeprowadzenia niezbędna jest dokumentacja budowlana. Jej koszt pokryje przekazana przez zarząd dotacja.

– Pozwoli to na realizację planów dotyczących remontu dachu kościoła oraz wymianę instalacji elektrycznej, aby nie było zagrożenia pożarowego. Z racji tego, że nasza parafia liczy niewielu, bo około 600 wiernych, w obecnej chwili nie mielibyśmy możliwości na zdobycie takich pieniędzy – zaznaczył ks. Grzegorz Kułakowski, proboszcz parafii.

Drewniany kościół w Kundzinie zbudował w 1562 r. król Zygmunt II August, który przekazał parafię jezuitom sprawującym opiekę duszpasterską. Budowa siedziby parafii zakończyła się w 1856 r., a w 1930 r. powiększono ją i zbudowano nowy ołtarz. W 1931 r. abp Romuald Jałbrzykowski dokonał konsekracji kościoła i ołtarza. W 2013 r. kościół wraz z przyległym cmentarzem i kostnicą został wpisany do rejestru zabytków.


Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook