Dodana: 13 czerwiec 2021 08:40

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2021 14:10

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy z OSP Zubrzyca Wielka z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

Druhowie z OSP Zubrzyca Wielka mieli w sobotę (12.06) wielkie święto. Do wyposażenia jednostki dołączył nowoczesny wóz gaśniczy. Jego zakup był współfinansowany przez samorząd województwa, który podczas uroczystości reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu.

Członek zarządu, Wiesława Burnos podaje dłoń strażakowi

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Minkowcach, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Wojciech Dąbrowski. Po zakończeniu nabożeństwa, zaproszeni goście, strażacy oraz mieszkańcy gminy Szudziałowo udali się na plac przy jednostce OSP Zubrzyca.

Podczas sobotniego spotkania radość z nowoczesnego sprzętu przeplatała się z życzeniami, by jak najczęściej stał on w garażu i jak najrzadziej wyjeżdżał do akcji. Bo każda wiąże się z ryzykiem i zagrożeniem zdrowia i życia.

- Wszystkiego, co dobre i szczęśliwych powrotów do domu – mówiła do druhów Wiesława Burnos.

Nowy nabytek jednostki z Zubrzycy to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem uterenowionym GBA 4,6 / 30. Nowy MAN zastąpił dotychczas użytkowany samochód gaśniczy GBA 2,5/16 Star 244 z 1991 r., który będzie nadal kontynuował swoją służbę w jednostce OSP Wierzchlesie.

Zakup wozu został zrealizowany jako montaż finansowy środków z budżetu państwa przeznaczonych na funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego (861 tys. zł), ale także samorządu województwa podlaskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz  gminy Szudziałowo.

Jednostka OSP w Zubrzycy Wielkiej od 2001 r. funkcjonuje w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jej doposażenie w nowoczesny samochód przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie gminy Szudziałowo oraz powiatu sokólskiego.

W sobotniej uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu: Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, parlamentarzyści: Jarosław Zieliński i Mariusz Gromko, a także samorządowcy i służby mundurowe z terenu powiatu, duchowieństwo i lokalni mieszkańcy.

Małgorzata Sawicka
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Starostwo Powiatowe w Sokółce

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook